– Šteta je na neki način već evidentirana, ali to nije učinjeno u skladu sa zakonom, nego su se zbog ne znam kojih razloga, na terenu vodili nekakvi interni zapisnici. Oni ih mogu i dalje imati, ali štetu moraju popisati u skladu s propisanom metodologijom i prema obrascima. Dodatni problem je taj što, prema izjavama članova Županijskog povjerenstva, oni nisu znali da zakon o elementarnim nepogodama i procjeni šteta obuhvaća procjenu šteta i na građevini, na infrastrukturi, na zemljištu i drugom, nego su mislili da se to isključivo odnosi samo na poljoprivredu. I sada se sve to, gotovo dva mjeseca od poplava, zapravo treba raditi ponovno, ispočetka – pojasnio je Rimac. Ustvrdio je da sve to ide prilično sporo i zamolio ljude za strpljenje “jer se svi mi prvi put susrećemo s ovakvom katastrofom i do sada nije bilo protokola o ponašanju u takvim situacijama”. Županijsko povjerenstvo proteklog je četvrtka tražilo jasne naputke u pisanoj formi o tome što trebaju činiti u nadolazećem razdoblju.
– Zbog razloga što je vladala jedna, nazvat ću je, kakofonija u informacijama na terenu, kao predsjednik Državnog povjerenstva na vlastitu sam im odgovornost prolongirao rok do 1. kolovoza za prikupljanje svih podataka na ispravan i zakonski način. Moraju evidentirati sve štete prema propisanoj metodologiji i tu će izgubiti dosta vremena – rekao je Rimac.
– Tu sam da se problem riješi, ali mi Županijsko povjerenstvo treba pomoći. Spreman sam im na vlastitu odgovornost ponovno prolongirati rok, ali mi moraju reći da su do 1. kolovoza evidentirali 90 posto šteta i da traže dodatnih sedam dana za preostalih deset posto. Problem je ako dođe taj dan i oni kažu da su odradili samo deset posto posla. E, onda tu već nešto neće valjati – upozorava Rimac. Poručuje kako je zaključak Državnog povjerenstva da će se financijska pomoć prvo isplatiti ljudima koji su ostali bez svojih domova. Tek nakon toga ići će se na obeštećenje ljudi koji su imali štete na poljoprivrednim usjevima i drugom…
– Bez kriterija ne može se raditi.. Obeštećenje za usjeve proizvođači će dobiti tek kada se šteta evidentira na pravilan način – kazao je Rimac, i dodao da još nisu utvrđeni iznosi obeštećenja za pojedine kulture. Državno povjerenstvo, napominje, raspolaže s 40 milijuna kuna, od čega je deset već potrošeno u ovoj godini. U preostali dio ulazi i obračun štete u Gorskom kotaru. +
– Tražit ću da svi koji su imali štetu uđu u proceduru i da dobiju pomoć, ako ne sada, jer novca neće biti dovoljno, onda iz budžeta koji će biti u 2015. godini – rekao je.
Marija LEŠIĆ OMEROVIĆ/glas-slavonije.hr