U šećerani u Županji, koja posluje u sastavu Hrvatske industrije šećera (HIŠ), počela je 74. kampanja prerade slatkog korijena. Proteklog je petka potpaljena vapnena peć, a jučer je počelo rezanje repe. Kako doznajemo od predsjednika Uprave HIŠ-a Željka Zadre, trajat će 80 dana, preradit će se oko 450.000 tona repe i proizvesti oko 65.000 tona šećera.
Slične količine očekuju se i u tvornici u Osijeku, gdje kampanja počinje sljedećeg tjedna. U Hrvatskoj je proljetos slatkim korijenom zasijano 10.560 hektara, a 2000 hektara ugovoreno je i u Mađarskoj.
– Uzimajući u obzir dobre urode ove godine i visoke vrijednosti digestija, što je rezultat zajedničke uspješne borbe nas i naših kooperanata s cerkosporom, optimističan sam glede povećanja zasijanih površina u sljedećoj godini – ističe Zadro.
Povećanje hektara bit će od presudnog značenja jer će upravo o njima ovisiti u koliko će se proizvodnih pogona odvijati prerada. Održivu proizvodnju, kako ističe, moguće je imati samo u pogonima uz koje će se vezati bar deset tisuća hektara i za održiv rad dviju šećerana u Hrvatskoj treba bar 20 tisuća hektara pod repom. Zadro napominje da je prosjek po šećerani u EU-u nešto manji od 15 tisuća hektara. Sa svoje će strane, poručuje, učiniti sve da budu točni s preuzimanjem i plaćanjem repe ovogodišnjeg uroda i vjeruje da interes proizvođača za povećanje sjetvenih površina neće izostati.
I Ministarstvo poljoprivrede i Vlada RH pružaju punu potporu sektoru proizvodnje i prerade šećerne repe davanjem financijske potpore proizvođačima, jer riječ je o strateškoj proizvodnji u Hrvatskoj. Šećer je već dugo jedan od najvažnijih hrvatskih izvoznih proizvoda i smatraju da to tako treba i ostati. A riječ je o proizvodu i proizvodnji koja se odvija u Slavoniji, što je posebno važno.
Prema EU statistici, uz jedno radno mjesto u šećerani veže se 14 zaposlenika u drugim sektorima, što znači da je industrija šećera, osobito u ruralnom dijelu, vodeća industrija i da treba učiniti sve kako bi opstala. M.L.O.