Naime, bivša supruga nije pristala potpisati istu dozvolu, a kako su oboje suvlasnici, provoditelji postupka obnove poplavljenih zgrada rekli su mu da najprije treba ishoditi potpis i drugog suvlasnika.
– U kući živim godinama i činjenica je da je kuća u 50-postotnom vlasništvu moje bivše supruge. Ona već neko vrijeme živi u Rijeci i kad sam je zamolio da kao suvlasnik da potpis kako bi kuća mogla biti obnovljena, nije pristala. Znam da su za bilo kakve suglasnosti potrebni potpisi svih suvlasnika, no u katastrofi kakva je pogodila Gunju mislim da bi se trebale uzeti u obzir iznimke – iznio je svoju priču B. M., koji sad strahuje da mu kuća nikada neće biti obnovljena.
Dogovora s bivšom suprugom očigledno nema, a sve dok ne ishodi njezin potpis – od rušenja kuće, koja je, tvrdi B. M., do potkrovlja bila poplavljena, nema ništa. Kako doznajemo od Đurđice Čočić, glasnogovornice Ministarstva graditeljstva i prostornog uređenja (MGIPU), riječ je o vlasničkom pitanju u koji se MGIPU ne želi i ne može miješati.
Inače, prema Zakonu o saniranju posljedica katastrofe u Vukovarsko-srijemskoj županiji, obnova se provodi uz suglasnost vlasnika objekata, odnosno posjednika, ako vlasnik nije dostupan, ili se ne može utvrditi, osim uklanjanja zgrada i gradnje novih, koje je dozvoljeno samo uz suglasnost vlasnika. Jedino moguće rješenje ove situacije sudska je tužba.
– Koliko sam vlasnik kuće ja, toliko je i bivša supruga. Ne preostaje mi ništa drugo nego da ju tužim. Kako ću namaknuti novac za odvjetnika, ne znam – zavapio je B. M.
Kako doznajemo u MGIPU, takve i slične slučajeve država ostavlja za kraj, odnosno nakon dobivene suglasnosti.
KUĆE ZAKLJUČANE I BEZ PROCJENE
Kako je u kolovozu izvijestilo resorno ministarstvo, procjena građevinske štete za područje Gunje obavljala se kasnije nego za ostala područja, jer se voda ondje najduže zadržala. Za postupak obnove evidentirano je nešto manje od 3000 kuća, iako ondje nerado govore o konačnom broju. “Neke su kuće zaključane, a vlasnik, odnosno korisnik, nije se javio tijelima lokalne vlasti ni koordinacijskim službama pa procjenu građevinske štete nije bilo moguće provesti”, izvijestio je MGIPU.
glas-slavonije.hr