Najveći iznosi potpore dodijeljeni su gunjanskim proizvođačima namještaja, i to 1,4 milijuna kuna poduzeću Malagić, koje je na dan 20. svibnja imalo 63 djelatnika, te 525 tisuća kuna tvrtki Amazona, koja upošljava 21 djelatnika. Slijedi županjski Patričar, s iznosom potpore od 475 tisuća kuna, koji je u svojim prodavaonicama na poplavljenom području upošljavao 19 djelatnika. Najmanji iznos potpore bio je 25 tisuća kuna i dobilo ga je ukupno 17 subjekata sa po jednim zaposlenikom.
Prema podacima Ministarstva poduzetništva i obrta, ukupno je odobreno 50 zahtjeva za potpore, a preostalih sedam, koji su pristigli u drugom krugu, također je potpisao HAMAG-BICRO te su potpore upućene korisnicima. Ministarstvo će tako obrtnicima i poduzetnicima na poplavljenom području isplatiti ukupno 5,950.000 kuna potpora.
Kako je pri predstavljanju programa mjera u Gunji objasnio ministar Gordan Maras, riječ je o potporama koje će ponajprije pomoći onim poduzetnicima i obrtnicima koji su imali manja oštećenja da poprave strojeve i pokrenu posao. Dodao je da će ministarstvo na čijem je čelu i iduće godine potporama podupirati obnovu i razvoj stradalih poduzetnika i obrtnika. No za poduzetnike koji su u svibanjskim poplavama pretrpjeli milijunske štete, kao, primjerice, Haso Kurtović iz Gunje, vlasnik tvornice za proizvodnju namještaja Amazona, ova je pomoć tek kap u moru potreba.
– Pomoć od 25 tisuća kuna po zaposlenom dobro je došla, ali je za moju tvrtku nedostatna da bi pokrila štetu koju smo pretrpjeli, a koja je procijenjena na više od 850 tisuća eura – rekao nam je jučer Kurtović.
U pogonima tvornice još uvijek se spašava što se spasiti može, najveća šteta je na strojevima, i intenzivno se radi na nabavi dijelova i popravcima. Kurtović planira do kraja rujna ponovno pokrenuti proizvodnju.
Amazona s trećinom kapaciteta
– Počinjemo raditi, ali samo s 20 – 30 posto kapaciteta, i u funkciju ćemo staviti samo klasične strojeve koje ćemo uspjeti osposobiti i ići samo s osnovnim proizvodnim programom. Za druge, koji su jako skupi, nemamo novca ni mogućnosti – kazao je Haso Kurtović, vlasnik tvornice namještaja Amazona. Na upit hoće li to značiti i smanjenje broja radnika, rekao je: – Za sada ostaje sve po starom, ljudi još rade na saniranju šteta, spašavanju materijala i popravku strojeva, a za poslije ćemo vidjeti, teško je u ovom trenutku bilo što reći.
glas-slavonije.hr