Istraživanje uglednog magazina Forbes tu je općinu lani je svrstalo na visoko 9. mjesto na ljestvici najuspješnijih općina u Hrvatskoj. Krajem studenog prošle godine Općina Vrbanja napravila je vrlo značajan i hvalevrijedan iskorak i svoj rad učinila još transparentnijim objavivši na svojim službenim stranicama prijedlog proračuna za 2013. godinu!
To je prvi put, bar na području županjske Posavine, a zasigurno je i rijedak primjer u Hrvatskoj, da je neka jedinica lokalne samouprave odlučila objaviti prijedlog proračuna i dati ga na uvid građanima prije konačnog usvajanja. A prema istraživanju nezavisnih nevladinih agencija provedenih u općinama diljem Hrvatske, utvrđeno je da se jedna od najčešćih pritužbi građana odnosi na netransparentnost lokalne vlasti i zatvorenost prema građanima, što je anketiranim općinama znatno rušilo rejting. Stoga su se općinski čelnici Vrbanje odlučili otvoriti prema svojim sumještanima, redovito ih informirati o radu i aktivnostima koje poduzimaju. I dok velika većina gradova i općina grca u financijskim problemima i muku muči s punjenjem proračuna i smanjenjem izvornih prihoda koji više ne pokrivaju ni izvorne rashode, Općina Vrbanja u prvom je polugodištu ostvarila više od 51 posto prihoda planiranih za 2013. godinu.
– Proračun uvijek planiramo realno, što se i sada pokazalo. Naše je pravilo da ne možemo potrošiti više nego što imamo i toga se čvrsto držimo, ne zadužujemo se i ne vučemo nikakve repove. A najvažnija stvar je to što se nismo poveli za trendom kao neke druge općine i gradovi i osnovali javno komunalno poduzeće koje im je sada balast – pojašnjava predsjednik Općinskog vijeća Vrbanje Željko Žaper.
Općina Vrbanja vrlo je izdašna prema svojim učenicima i studentima jer lokalni čelnici smatraju da je vrlo važno ulagati u znanje i obrazovanje mladih. Osim što srednjoškolcima već godinama osigurava besplatan prijevoz, sufinancira im i smještaj u učeničke domove s iznosom od 500 kuna mjesečno. I u predstojećoj akademskoj godini svi studenti iz Vrbanje, Soljana i Strošinaca, od druge godine studija pa nadalje, ostvaruju i pravo na stipendiju od po 500 kuna tijekom 12 mjeseci. Nakon završetka studija nemaju obvezu određeno vrijeme raditi na području općine.
M.Lešić Omerović/glas-slavonije.hr