Unatoč tome što su vozači obvezni pohađajući autoškolu položiti i ispit iz prve pomoći, pokazuje se da oni koji se zateknu na mjestu prometne nesreće često nemaju dovoljno znanja o pružanju pomoći unesrećenima. Građani pojedinci se slabo javljaju za tečaj, većinom su to preko raznih udruga, od dobrovoljnih vatrogasnih društava, izviđača ili tečaja za policijske službenike.
Crveni križ tijekom godine provodi niz raznih edukacija po osnovnim školama u cilju razvijanja svijesti kod djece da i oni mogu spriječiti teške posljedice brzim reagiranjem ili telefonskim pozivom. Upravo je porazan podatak da velika većina njih ne zna europski broj hitne pomoći 112, a u više od pedeset posto slučajeva smrt kao posljedica prometnih nesreća dogodi se u prvih nekoliko minuta nakon nesreće.
{youtube}8CG6ydb8P1A{/youtube}
Prva pomoć nije ni na koji način zamjena za hitne službe, ona je ključni prvi korak u osiguravanju učinkovitog i brzog djelovanja koje pomaže u smanjivanju teških ozljeda i povećava mogućnost preživljavanja. Stoga je danas županjski Crveni križ u suradnji sa Domom zdravlja i DVD Županja organizirao edukativnu pokaznu vježbu spašavanja i prve pomoći kod saobraćajne nesreće.
Kako je to izgledalo pogledajte u našoj galeriji.
VIŠE OD TREĆINE NE ZNA ZA BROJ 112
Anketa provedena u 14 europskih zemalja u suradnji nacionalnih društava Crvenog križa i nacionalnih autoklubova pokazuje poražavajuće podatke. Rezultati istraživanja provjere znanja prve pomoći vozača u Hrvatskoj pokazali su da 73 posto ne zna kompletan postupak pružanja prve pomoći u prometnoj nesreći, 37,5 ne zna europski broj hitne pomoći 112, 54,8 ne zna ispravno provjeriti stanje unesrećenih, 59,4 ne zna što učiniti kada je unesrećeni bez svijesti i ne diše normalno, 75,6 ne zna pravilno pomoći unesrećenom koji jako krvari, 37,1 ne zna pravilno postaviti unesrećenog u bočni položaj i 92,4 nije sposobno pravilno izvesti oživljavanje.