Pet naselja na istoku županjske Posavine – Vrbanja, Soljani, Strošinci, Đurići i Račinovci još čekaju priključak na regionalni vodovod istočne Slavonije i kvalitetno rješenje pitanja vodoopskrbe. Prema najavama, morat će se strpjeti još dvije do tri godine. Nakon katastrofalnih poplava koje su u svibnju 2014. poharale istočni dio županjske Posavine i prouzročile veliku materijalnu štetu na stambenim objektima i komunalnoj infrastrukturi, uspostava javne vodoopskrbe bila je jedna od osnovnih pretpostavki za stvaranje uvjeta za normalizaciju života i povratak ljudi kućama. Zbog izvanredne situacije, u dogovoru s Hrvatskim vodama odlučeno je da će se tamošnja sela po hitnom postupku priključiti na regionalni vodovod. U interventne mjere uvršteni su Gunja, Drenovci i Rajevo Selo. Svim kućanstvima Vinkovački vodovod i kanalizacija osigurao je nove priključke ili obavio rekonstrukciju postojećih te rekonstrukciju dijela vodovodne mreže i bušenje novih bunara. Očekivalo se da će aktivnosti ubrzo krenuti i na području Općine Vrbanja i da će se na regionalni vodovod uskoro priključiti i krak Đurići – Račinovci, ali to se nije dogodilo.
Direktor Vinkovačkog vodovoda i kanalizacije Dražen Milinković pojašnjava da je projekt već odavno izrađen i kandidiran prema Hrvatskim vodama, pregledan i usuglašen, prije dvije godine napravljena je i kompletna studija, građevinske dozvole su ishođene, a pojedini dijelovi tog projekta, odnosno cjevovoda, već su napravljeni. VVK je svoj dio posla odradio, a sada su na potezu Hrvatske vode.
– Vodosprema Drenovci, koja je krucijalna za Cvelferiju, polovično je napravljena za vrijeme poplava – kaže Milinković. Uz nju treba riješiti i spojni cjevovod Vrbanja – Soljani – Strošinci te krak prema Đurićima i Račinovcima, a ukupna vrijednost investicije je oko 30 milijuna kuna. Prema očekivanjima, ako sve bude išlo prema operativnom planu, spomenutih pet sela u Cvelferiji za dvije do tri godine dobit će vodu iz regionalnog vodovoda.
Milinković napominje da je situacija što se tiče vodooopskrbe na vrbanjskom području sada zadovoljavajuća.
– Izbušili smo nove bunare, napravili rekonstrukciju vodotornja i određenom intervencijom ublažili probleme koji su se javljali – kazao je.
Vodoopskrba je jedan od gorućih problema na tom području jer je kapacitet postojećeg bunara bio ograničen i svako malo dolazilo je do nestanka vode, posebice tijekom ljetnih mjeseci kada je potrošnja povećana. U Strošincima je prije nekoliko dana prilikom uzorkovanja na jednom mjestu utvrđeno bakteriološko zagađenje vode u javnom vodoopskrbnom sustavu i voda je privremeno proglašena nepitkom. Iz VVK-a preventivno su upozorili korisnike da prije upotrebe vodu za piće ili pripremu hrane obavezno treba prokuhati. Obavljena je dezinfekcija i ispiranje vodovodne mreže, stanje javne vodoopskrbe u vodoopskrbnom sustavu je normalizirano i od danas se voda ponovno može koristiti za piće.
– Priključkom na regionalni vodovod i kvalitetnim rješenjem pitanja vodoopskrbe potaknuli bismo i našu građevinsku operativu jer 30-ak milijuna kuna nije mala investicija. U tom su istom paketu, odnosno u projektu i izrađenoj studiji koji su dobili pozitivno mišljenje, i vodospreme Županja, Slakovci i područje Otoka i Komletinaca. Na tom cijelom području sufinanciranje bi bilo manje od šest posto, što je za nas prihvatljivo. Sve je u završnoj fazi i ovih će dana biti sve definirano – kaže Milinković.
Milinković napominje da je vrlo važno nastaviti ulaganja u ruralnim područjima Vukovarsko-srijemske županije jer ljudima treba osigurati sve preduvjete za kvalitetan život. A u posljednje vrijeme Vinkovački vodovod i kanalizacija uspješan je u povlačenju sredstava iz europskih fondova za realizaciju brojnih projekata kojima će kvaliteta vodoopskrbe i odvodnje u najistočnijoj hrvatskoj županiji biti na vrlo visokoj razini.
Izvor:glas-slavonije.hr