U amfiteatru županjske gimnazije uvijek je živahno. Puno mladosti i života. Nedavno sam tamo provela ugodnih sat i nešto vremena slušajući gimnazijalce kako pričaju o ljubavi. Uz pomoć svojih mentora analizirali su taj ( svima nama poznat ) pojam. Govorili o problemima koje zaljubljenost donosi, o poimanju ljubavi u današnjem društvu, o prijateljstvu, prekidima i prevari u vezi. Iznosili su svoja mišljenja o „mraku u braku“, zastupali različite stavove o muško-ženskim prijateljstvima i na kraju izlaganja odgovarali na brojna pitanja iz publike. O tome koliko je zanimanje pobudila ova tema govori činjenica da je bilo premalo vremena za sve odgovore. No tako je i sa ljubavlju. Nemamo odgovore. Ili kao što je moj nekadašnji profesor sociologije, filozofije i logike, ujedno i razrednik Mijo Adlešić, znao reći – „Pojam je pojam, a ja o pojmu nemam pojma.“ Možemo samo nekoga voljeti.
Ta, druga po redu, gimnazijska tribina skupine za proučavanje klasičnih jezika, kulture i filozofije „Vestigia“ pod nazivom „Ljubav nije samo osjećaj“ bila je jedna kap u moru brojnih događanja kojima svjedoče tribine amfiteatra. Samo dan prije toga, 5. travnja, Marijan Gubina je okupljenim srednjoškolcima predstavio svoj projekt „Mirotvorac“ i govorio o svom djetinjstvu tijekom Domovinskog rata. Zbog svega što je proživio i preživio, napisao je autobiografski roman „260 dana“. Njegova poruka je jasna – svi ljudi različitih rasa, etničkih skupina, religija i tradicija moraju se međusobno poštovati. Jedino tako može se izgraditi društvo mira i blagostanja. Pitam se, ima li boljeg mjesta na svijetu za sadnju kulture mira, nego u srcima mladih ljudi? Vjerujem da nema, jer njihova budućnost tek dolazi.
O brzom odrastanju koje rat sa sobom donosi i problemima koje stvara u međuljudskim odnosima, srednjoškolci su čuli i vidjeli kroz fragmente iz života desetero djece u vrtlogu Drugog svjetskog rata. Predstava „Naš razred“ studenata Umjetničke akademije u Osijeku gostovala je u amfiteatru 30. ožujka 2017. godine.
Uskoro, 24. travnja, na tom istom mjestu gdje je moja generacija uvježbavala prve korake za maturalni ples, publiku očekuje bogat progam. Glazba, izložba crteža i straničnika, radionica biblioterapije, English drama group, projekcija filma Ana Karenjina i još mnogo toga obasjat će „Noć knjige“ u amfiteatru. Publika će se moći upoznati sa književnim opusom Slavena Kusture i zbirkom pjesama umirovljene učiteljice Anice Ivić, te jedan sasvim običan ponedjeljak pretvoriti u lijep početak novog tjedna.
Viktorija Majačić