Na današnji dan 30.4.1995. godine, srpske jedinice dižu u zrak most na Savi, između Gunje i Brčkog. Poginulo je, prema svim dostupnim podacima između 70 i 100 ljudi.
Naime, tog dana oko 4 sata ujutro veća grupa civila krenula je pješice iz Gunje prema Brčkom i u vrijeme dok su se nalazili na mostu s brčanske strane aktiviran je eksploziv koji je srušio most i usmrtio civile čiji tačan broj nikada nije utvrđen.
Pretpostavlja se da je na brčanskom mostu, koji je tada jedini bio u funkciji, stradalo oko stotinu civila koji su iz zapadnoevropskih zemalja i Hrvatske krenuli svojim kućama da tamo proslave prvomajske praznike.
Putnici su prelazili pješke do Brčkog odakle bi se dalje prebacivali po gradovima BiH. Tog 30. travnja, u deset minuta do pet sati aktiviran je eksploziv u automobilu koji je naguran na most, pedesetak metara od brčanske obale Save. U tom trenutku je prolazila kolona ljudi, uglavnom bosanskih radnika u zemljama Zapadne Evrope. Poginulo je, prema svim dostupnim podacima između 70 i 100 ljudi.
Pet minuta kasnije teško je oštećen i Željeznički most, koji se nalazi kilometar nizvodno. Tamo nije bilo ljudskih žrtava.
Pripadnici policije u Brčkom su napravili uviđaj, te identificirali 12 poginulih. Te žrtve su sa osobnim dokumentima prebačene u tek napravljenu mrtvačnicu u okviru Gradske bolnice. Mnogo žrtava je iskasapljeno do neprepoznatljivosti, a desetine ih je strahovitom eksplozijom bačeno u Savu. Dokumenti koji su nađeni odvojeno od žrtava su pohranjeni u sefove brčanske policije. Nakon što je nastupio mir, ti dokumenti nisu nikada pronađeni. Neki Brčaci smatraju da dokumenti postoje, a da je dio zločinačke strategije moglo biti njihovo uništavanje od tadašnje srpske vlasti u Brčkom.
Tokom svjedočenja u Trubunalu srpski politički lideri u Brčkom Đorđe Ristanić i Boško Maričić su priznali da je zločin na Savskom mostu napravila jedinica Crvene beretke Kapetana Dragana, u saradnji sa tadašnjom komandom u brčanskoj kasarni JNA, na čijem čelu se nalazio Pavle Milinković.
U Kasarni je bio i sabirni logor za zarobljene muškarce, uglavnom civile iz čitave Bosanske Posavine. Nakon rušenja Savskog mosta u Brčkom je nastupio užas sa otvaranjem desetina logora smrti u koje su odvođeni bošnjački i hrvatski civili, gdje su se događala masovna pogubljenja. Ove godine će dan brčanskog sjećanja biti prvi maj, kada je grad zauzet, a stanovništvo krenulo u zbijeg prema Majevici i Rahiću, piše Patria.
Po okončanju ovoga rata 1995. godine most djelomično obnavljaju snage SFOR-a, prvenstveno za svoje potrebe, kada željeznom konstrukcijom premoštavaju oštećeni dio mosta a kompletno saniranje obavlja se u vremenu od 15. lipnja do 10. listopada 2000. godine.
U zadnje vrijeme sve češće most je zatvoren zbog oštećenja pa je za pretpostaviti da će uskoro doći do izgradnje novog.
Zoran Lucić