Višegodišnjim lošim radom, gradski čelnici srozali su Županju na niske grane. Pun je sepet pokazatelja dugotrajnog i kontinuiranog pada. No, što je veća nerazvijenost, to ima više mogućnosti za korištenje EU fondova. Nažalost, u Županji ne vrijedi niti jedan EU rezon.
Nakon 7 pretpristupnih godina i 5 godina ravnopravnog članstva u EU, grad Županja je potpuno izgubljen u vremenu i prostoru. Posljednja događanja oko EU fondova to i potvrđuju.
NI NA NEBU, NI NA ZEMLJI
Odlično je osmišljen „Program integrirane fizičke, gospodarske i socijalne regeneracije malih gradova“. Gradovi dobiju vlastiti program za financiranje razvojnih projekata EU sredstvima (izgradnju društvene, komunalne i gospodarske infrastrukture, kao i pružanju socijalnih, obrazovnih, gospodarskih usluga i usluga vezanih za zapošljavanje). Ministarstvo daje i tehničku pomoć. Jednostavno rečeno, bolje ne može. U prvom krugu pet gradova dobilo projekt, u drugom krugu 8 gradova pozvano. Gdje je Županja? Blizu, ispod crte.
Uz Odluku o područjima za moguće proširenje provedbe „Programa integrirane fizičke, gospodarske i socijalne regeneracije malih gradova“, (18. srpanj, 2018.) ide i „Tablica s popisom gradova veličine 10.000 do 35.000 stanovnika u Republici Hrvatskoj i vrijednostima indeksa višestruke deprivacije“.
strukturnifondovi.hr/wp-content/uploads/2019/01/Tablica-scan.pdf
U toj tablici grad Županja je na 18.-om mjestu. Ispred nas se nalazi 5 gradova kojima su odobreni projekti, 8 gradova koji su dobili odluku o mogućem proširenju, 3 grada kojima se ne mogu odobriti projekti jer su već uključeni u druge projekte kao dio urbane aglomeracije Osijek (Belišće, Valpovo) ili kao županijsko središte (Gospić) i Našice.
- krug
- krug
rang lista 2. kruga - Beli Manastir
- Pleternica
- Belišće
- Benkovac
- Imotski
- Valpovo
- Knin
- Nova Gradiška
- Našice
- Petrinja
- Popovača
- Gospić
- Vukovar
- Garešnica
- ŽUPANJA
- Novska
- Đakovo
- Slatina
Županja je 2015.g. bila na 26. mjestu u „Tablici s popisom gradova …“ Nakon tri godine u novoj „Tablici s popisom gradova …“ smjestila se na 18. mjesto. Taj pomak je pokazatelj sve lošije situacije jer se događa unutar gradova koji su nam „konkurencija“. Od 51.-og grada u RH veličine 10.000 do 35.000 stanovnika, polovina spada u skupinu iznad prosječno razvijenih, pa nisu niti u igri oko dobivanju ovog projekta.
ŽUPANJA NE ZNA ŠTO BI SA 150 MILIJUNA
„…mali gradovi (su) prepoznati kao generatori razvoja, posebno na područjima zahvaćenima izuzetno nepovoljnim demografskim i ekonomskim trendovima“- ministrica G. Žalac.
Ko da govori o Županji. Ministarstvo bi vrlo rado odobrilo sredstva gradu koji ih želi, i zna korisno upotrijebiti. Zašto onda Županja nije u igri za 150 milijuna kuna? Vjerojatno zato što Županja nema niti jedan strateško planski dokument na osnovu kojega bi se mogla vidjeti analiza situacije, problemi, prioriteti, ciljevi, načini rješavanja. Izgleda da čelnici grada više vole dignuti kredit, koji građani moraju vratiti i platiti za uređenje cesta, nogostupa, parkinga…
Crno na bijelo uz proračun grada: „… Plan razvojnih programa u propisanom obliku nemamo jer grad (Županja) nema Strategiju razvoja, izrada strategije je u tijeku…“
Županje nema u Razvojnom sporazum Ministarstva i pet slavonskih županija.
Nema je u strateškim projektima VSŽ, nema je u strateškim projektima RH.
Pa zatim malo bahatosti. Pitanje za Grad Županja: „Molim Vas popis projekata koje ste predložili Vladi RH za financiranje kroz Projekt Slavonija.“ Odgovor Grada Županja: „…Grad Županja ne posjeduje traženu informaciju…“
Evo koliko se gradski čelnici brinu o Županji. Hrvatski sabor (2017.) donio „Strategiju regionalnog razvoja Republike Hrvatske za razdoblje do kraja 2020. godine“ u kojoj je grad Županja svrstan u pogrešno urbano područje. Poslije Narodnih novina nema kajanja.
https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2017_07_75_1832.html
Grad Županja nema ni svoju razvojnu agenciju. Ni želje, ni volje, ni analize stanja, ni artikuliranih problema, ni znanja, ni iskustva, ni cilja… Županja je zatvorila vrata i prozore suradnje sa susjednim općinama, županijom, bosanskom Posavinom.
Jednostavno rečeno, Županja nije prepoznata kao grad koji radi na svom razvoju. Nije prepoznata ni kao nositelj razvoja ovog kraja.
Slobodan Obradović