Related Articles

2 Comments

 1. 2

  Rodjo

  Velika vecina predaka danasnjih stanovnika Slavonije je posla iz Bosne 1697 za Eugenom Savojskim kad se povlacio iza paljenja Sarajeva jer su se bojali osvete Turaka , a isto i da nasele prostor Slavonije koji je ostao pustosh iza odlaska Turaka , manji broj ljudi je naseljen i iz zapadnih dijelova Hrvatske , iz Zagorja i Prigorja .
  1878 Austro-Ugarska zauzima Bosnu i Hercegovinu i pocinje masovni odlazak Turaka iz Bosne u Tursku , tako i prostor oko Orasja ostaje bez velike vecine dotadasnjih turskih stanovnika , nakon toga nova vlast odnosno Austro – Ugarska poklanja doseljenicima koji su sada iz Slavonije ( potomci prijasnjih naseljenika u Slavoniju iz Bosne) zemljista i njive ,a bez placanja poreza u dubini od 5 milja od rijeke Save , glavni razlog je samo da se ponovno naseli opustjeli prostor Bosanske Posavine….i zato su uglavnom ista prezimena sa obadvije strane rijeke Save…u dubini prostora Bosne se sve rijedje nalaze ista prezimena kao u Županji .

 2. 1

  Županjac

  Zorane,odličan članak.Cijenim s poštovanjem stara prezimena i ljude koji su od davnina na ovim prostorima,ali to nije razlog nekoga prozivati došljom ili brojati krvna zrnca na taj i takav način,jer istina je da Županjac je svatko tko živi u Županji i tko se tako osjeća.

Leave a Reply