Jste li znali da je Županja nekada davno imala ceste napravljene od drveta?
Još prije 2000 godina najveći antički graditelji cesta, Rimljani, gradili su ceste i puteve i tako osigurali brz i siguran transport robe i vojske kroz svoj imperijum. Gdje god je bilo dovoljno materijala i dozvoljavao teren, gradili su ceste popločane kamenom. Ali u velikoj Panonskoj ravnici kamena nije bilo, pa su morali za izgradnju puteva koristiti jedini materijal koji je bio u izobilju – drvo! U neprohodnim močvarnim i raskvašenim dijelovima krčili su šume i stabla rezali u panjiće na otprilike 30 do 50 cm te ih okomito slagali zbijene jednog do drugog i tako stvorili vrlo stabilnu i dugotrajnu cestu.
Taj vrlo učinkoviti sistem korišten je i puno kasnije pa je tako 1867. započeta a 1870. sagrađena cesta Cerna—Županja s donjim drvenim strojem (podlogom), a već 1880. završena je i cesta Županja – Bošnjaci – Spačva – Tezga, isto kao i pređašnje s drvenom podlogom. Taj način gradnje posebno je bio prikladan u blatnom i raskvašenom županjskom području, gdje je u jesen i proljeće za vrijeme kiša promet bio nemoguć.
Sama Županja to jest, centar mjesta, svoju drvenu podlogu je dobio već 1870. godine da bi se postepeno širio većim dijelom Velikog kraja pa sve prema Bošnjacima, i sjeverno Kolodvorskom ulicom, današnja u Štrosmajerova, prema Gradištu i Cerni.
Tvrde i suhe ceste su se gradile, u nedostatku kamena, od hrastovih panjčića tijesno složenih i međusobno zbijenih. Na ove se onda nabacio sloj savskog šljunka. Te ceste su tada bile glavni spoj Županje i okolnih sela sa ostatkom Slavonije, jer se nadovezivala na cesta Vinkovci—Cerna—Sikirevci sagrađenu 1867. god. a koja je bila najprometnija cesta tog doba u okolici.
Nešto kasnije kada je započeta gradnja tvornice tanina, takva cesta je izgrađena u širjem centru Županje pa sve do tvornice jer se njome transportirala sirovina. Postojala su dva načina gradnje. Poprečnim slaganjem hrastovih greda i okomitim usađivanjem panjića.
Već 60 godina kasnije, glavne ceste, pa i županjske ulice bijahu presvučene posloženim kamenim kockama, kojih se stariji županjci još sjećaju. Kocke su jednostavno poslagane na već postojeću drvenu podlogu preko koje je u debelom sloju prevučen šljunak sa Save.
Početkom 1980-tih, započinje velika rekonstrukcija centra Županje, i tom prilikom skidaju se kamene kocke, a onda se vadi i drvena podloga koja je nakon 100 godina gotovo pougljenisala. Tokom te rekonstrukcije ceste, mnogi žitelji koristili su iskopane hrastove panjeve za loženje u svojim domovima, a veliki dio jednostavno je kao nepodoban materijal odložen po raznim deponijama. Tim materijalom, na primjer, (granitnim kockama, zemljom, tucanikom i drvenim panjićima) nasuto i poravnato je dvorište glazbene škole Srećko Albini (tzv. školsko dvorište) i srednje škole, i zatrpane bare u Savskoj ulici.
Danas se ostaci te drvene ceste mogu vidjeti još samo na dijelu prema Spačvi, a i tu je prekrivena debelim slojem tucanika. U Županji ta drvena cesta još uvijek služi kao podloga u ulici braće Radića, kao ih u jednom dijelu Štrosmajerove i pretpostavlja se sve do Gradišta.
Zoran Lucić
One Comment
idiot
u centru Županje nije skinuta cijela cesta od kamena već je preko kamenih kocki presvučen asfalt