VRBANJA – Za neke uzgajivače crvene začinske paprike ova je godina bila loša, a za neke dobra, ovisno u kojemu se dijelu Slavonije nalaze. Ponegdje je bilo previše kiše upravo u vrijeme kada paprika treba sunca ili je bila suša u vrijeme kada korijenje i plod trebaju više vode.
No Branimir Marić iz Vrbanje nema tih briga. On se već 15 godina bavi uzgojem začinske paprike i ocjenjuje kako bi ovogodišnji urod mogao premašiti prošlogodišnji pa očekuje u konačnici pet tona mljevene sitne paprike, ljute i slatke, ali i dimljene, koja se koristi u kuharstvu, što je 20 posto više nego prošle godine. U posao oko paprike uključena je cijela obitelj jer paprika iziskuje puno ručnog rada.
– Proizvodnjom začinske paprike počeli smo se baviti prije 15 godina, na pola jutra, ali svake smo se sljedeće godine usavršavali i povećavali površine, tako da danas papriku uzgajamo na četiri hektara. Dosta ruku treba oko začinske paprike jer tri puta ju treba okopati, ručno se bere, prilikom branja kidaju se peteljke, a nakon sušenja, koje traje od 10 do 15 dana, opet se sva paprika mora ručno prebrati i ukloniti loše i oštećene plodove, a potom ju valja tri puta mljeti. Kada ju konačno sameljemo, uzorke odnosimo na analizu kako bi se utvrdilo ima li, možda, kakvih kemikalija, jer mora biti zdravstveno ispravna, i tek tada je stavljamo u prodaju – objašnjava Marić i dodaje kako planiraju proširiti proizvodnju, ali ostaju vjerni začinskoj paprici. Papriku Marići prodaju na pragu, mesnicama, u trgovini u Zagrebu, a njihovu mljevenu papriku redovito kupuje OPG Kulen Damjanović iz Štitara. Poznato je da proizvođači kulena pomno odabiru papriku kojom će začiniti odabrane dijelove svinjskog mesa, jer loša paprika može upropastiti sav trud u proizvodnji kulena pa je vjernost OPG-a Kulen Damjanović Marićevim proizvodima najbolja nagrada i pohvala.
– Prinosom sam jako zadovoljan, bar onim što smo obrali, jer berba je ove godine počela ranije nego prijašnjih godina. Paprika ima lijepu crvenu boju i plodovi su jako kvalitetni. Godina je bila povoljna, jer kada je kiša bila najpotrebnija, i padala je, pa nisam morao koristiti sustav za navodnjavanje, a u kolovozu, kada paprici ne treba vlaga, nije bilo kiše. Imamo šest sušara, u koje stane 700 – 800 kilograma pa proces sušenja kod nas ne traje dugo. Cijena moje mljevene paprike je 100 kuna po kilogramu, kao što je bila lani i godinama prije. Cijenom sam zadovoljan, a, izgleda, i moji kupci – kaže Marić, dodajući kako se kandidirao za sredstva EU fondova za mjere 4,1 za kupnju strojeva i sada čeka potvrdu odgovora i nada se povoljnom rješenju.
Prije pet godina kupio je svojim novcem sustav za navodnjavanje vrijedan 260.000 kuna i svake godine kupuje strojeve jer, kako kaže, bez novih strojeva i modernizacije strojnog parka i proizvodnje nema napretka, posebice u današnje vrijeme brzog napretka tehnologija. Na svom imanju ima pet traktora, dva kombajna, plugove, dvije sijaćice i obrađuje 200 hektara svoje zemlje te uslužno još 100 hektara. Od ratarskih kultura uzgaja pšenicu, uljanu repicu, kukuruz, soju i suncokret. Oko organizacije i otkupa surađuje s tvrtkom Agronom i Cezarea, s kojima ima korektne odnose i uvijek se nađe dogovor kojim su obje strane zadovoljne.
– Kada bih bio ministar poljoprivrede i kada bih mogao učiniti nešto za boljitak hrvastke poljoprivrede, više bih se zalagao za manja i srednja obiteljska poljoprivredna gospodarstva, a manje za velike kombinate jer bez zadovoljnog seljaka nema ni zadovoljne države – poručuje Branimir Marić iz Vrbanje.
Na što treba obratiti pozornost pri branju začinske paprike?
Stručnjaci savjetuju da papriku treba brati po sunčanom vremenu, nakon rose, nikada nakon kiše, jer se vlažni plodovi lako zagrijavaju, što može prouzročiti pojavu plijesni i truleži. Pri berbi treba biti pažljiv, jer se grane lako lome. Berba paprike je probirna i treba ju obavljati više puta. Upozoravaju kako svaka berba ujedno zahtijeva i prebiranje, odvajanje zdravih od oštećenih plodova, jer se bere samo tehnološki zrela paprika, koja treba biti jednako crvena duž cijelog ploda. Plodovi koji imaju tamnosmeđih ili zelenkastih crta ne bi se smjeli brati, jer su takvi plodovi nedozreli, što se vidi kada se plod razreže, jer je iznutra zelen. Nedozreli plodovi utječu na lošu kvalitetu mljevene paprike, koja poprima gorak ukus i nema lijepu crvenu boju. Odabrane paprike suše se na prozračnom i suhom mjestu nanizane ili u vrećama.
Izvor: glas-slavonije.hr
Miroslav Flego