– Širom smo otvorili vrata tvornice i doslovno rekli ljudima neka uzimaju štogod im treba. Obveza i dužnost nam je pomoći ovom kraju i ljudima i to ćemo i nadalje činiti – rekao nam je vlasnik Sladorane Željko Zadro. Iz tvornice su na nasipe odvoženi bageri, mehanizacija, kubici kamena, vreće, gorivo…
I suvlasnik Dražen Robić danonoćno je sa svojim zaposlenicima, pomno prati situaciju i čini sve kako bi pomogao u sprečavanju još veće katastrofe u Županji, neprocjenjivih razmjera. Nakon što je Državni stožer za zaštitu i spašavanje proteklog tjedna preuzeo operativne aktivnosti oko obrane od poplava u županjskoj Posavini, u krugu Sladorane niknula je prava vojna baza. Ondje je ustrojen Operativno-komunikacijski centar, koji upravlja tijelom od čak 4000 terenaca. Šećerana im je osigurala kompletnu infrastrukturu i potpuno se stavila na raspolaganje.
Na pisti, kamo se tijekom kampanje slatkog korijena dovozi šećerna repa, podignuto je 15-ak šatora, u koje su smješteni pripadnici vojske, policije, DUZS-a, HGSS-a, Crvenog križa, Civilne zaštite, vatrogasaca, Centra 112… Ondje su i helikopteri, vojna i druga vozila, Centar veze i sredstva mobilne veze, bespilotna letjelica… Sladorana im je na korištenje ustupila kompletnu zgradu Sirovinske službe, gdje je smješten zapovjedni dio Stožera, veliko podno skladište za humanitarnu pomoć, nogometno igralište i prateće prostorije NK Sladorana za potrebe i smještaj volontera, a na raspolaganju im je i sve drugo potrebno za normalno funkcioniranje.
Zbog novonastale situacije i uzurpiranja velikog dijela prostora zaposlenicima tvornice znatno je otežan rad. I tako će, prema najavama, biti nekoliko mjeseci. Ali radnici se ne žale i poručuju da je to tek mala žrtva za ljude koje je pogodila velika životna tragedija.
– Prilagođavamo se situaciji i trudimo biti dobri domaćini. Ljudi iz Stožera to prepoznaju i na svakom koraku nastoje pokazati svoju zahvalnost. Moram naglasiti da je doista veliko zadovoljstvo i dobar osjećaj pomoći ljudima koji pomažu nama – ustvrdio je izvršni direktor Sirovinske službe u Sladorani Ivo Rešić.
– Šteta nam je sada najmanje važna, najvažnije je to da se spriječi još veće zlo, da se situacija potpuno stabilizira i ljudima omogući što brži povratak i nastavak normalnog života – zaključuje Zadro.
UGROŽENO CENTRALNO SKLADIŠTE
Poplave koje su potopile Cvelferiju nanijele su štete i tvornici. Više od sto hektara pod šećernom repom je propalo, a izravno je ugroženo još 250 hektara. Visoke podzemne vode zaprijetile su i na nekoliko desetaka hektara koje je za potrebe Sladorane zasijao Agro-Tovarnik. Ugroženo je i centralno skladište sjemena, gnojiva i zaštitnih sredstava za cijelo sirovinsko područje županjske šećerane, koje je smješteno u Soljanima. To se selo već danima bori s vodenom bujicom koja navire iz Strošinaca, pa će se o razmjerima štete u Sladorani moći tek poslije govoriti.
Marija LEŠIĆ OMEROVIĆ/glas-slavonije.hr