Živimo u vrijeme Filipa Ude,Roberta Seligmana, Tina Srbića, Maria Možnik, Ane Đerek i drugih mladih, perspektivnih i nadolazećih gimnastičara, koji svakodnevno širom europske i svjetske sportske scene ponosno pronose glas domovine Hrvatske, vraćajući se s natjecanja sa mnoštvom osvojenih medalja i odličja, bilo ako se radi o evropskim,svjetskim prvenstvima ili kup natjecanjima na međunarodnim turnirima.
Gimnastika kao sport, je po mišljenju stručnjaka, pored atletike i plivanja, bazni sport za koji je potrebna zahtjevna fizička pripremljenost i snaga, ali isto tako gipkost,agilnost i psihomotorna koordinacija tijela u cijelosti, u zavisnosti od sprave na kojoj natjecatelj nastupa.
Gimnastika svoje korijenje vuče navodno iz doba stare Grčke , iz tadašnjih vojnih vježbi, kojim su se ratnici spremali za bitke, a kako se razvijala, tijekom vremena pridodavane su joj i cirkusne akrobatske vještine zbog atraktivnosti pred gledateljstvom.
Unutar gimnastike kao sporta egzistira šest disciplina – vježbe na parteru, u preskoku,na preči, na ručama,na karikama i na konju s hvataljkama za muške natjecatelje – i četiri discipline – vježbe na gredi, u parteru, u preskoku i na dvovisinskim ručama za ženske natjecateljke.
Početak gimnastike u Hrvatskoj bilježi se 80-tih godina 19.stoljeća zahvaljujući Sokolskom pokretu tako da je od 1874.g. postala i dio redovite nastave u osnovnim školama.
Gimnastika u današnjim vremenima doživljava izuzetnu ekspanziju i ponovnu revitalizaciju, pogotovo u sportski izraženim i talentiranim nacijama, od kojih je jedna i Hrvatska, kroz vidove raznih turnira-kup natjecanja pojedinaca ali i kroz redovno organizirana i održavana europska i svjetska prvenstva te Olimpijske igre, kako u momčadskoj tako i u pojedinačnoj konkurenciji.
Mlađi naraštaji ne znaju da je i naše, tada malo mjesto Županja ,u domeni gimnastike kao sporta , zauzimalo vidan značaj na sportskoj sceni ondašnje države. Društvo za tjelesni odgoj „Partizan“ osnovano davne 1951.godine s ciljem propagiranja i širenja sporta među mladima, prvenstveno iz razloga što sport donosi zdravstvenoj komponenti u životu čovjeka, a potom i zbog natjecanja i odmjeravanja snaga s drugim sličnim sredinama. Jedna od značajnijih sekcija ,bila je ona gimnastička, koja je okupljala mnoštvo mladih gimnastičara i gimnastičarki. Zbog ogromnog interesa mladih za ovim sportom u Županji, tadašnje Republičko DTO“Partizan“ Hrvatske šalje svoga instruktora , edukatora i trenera gimnastike Ivana Švegović iz Bjelovara da ustroji organizacione modalitete od pionira do seniora a isto tako,da pokaže i obući inicijalne osnove gimnastičkih vježbi tadašnje gimnastičare u Županji. Između ostalog za načelnika gimnastičke sekcije postavljen je tada jedan od najboljih vježbača Ivan Galetić, koji je bio predvodnik kasnije plejade izvrsnih županjskih gimnastičara kao što su bili Sergej Bjeloborodov, Antun Andrašić – „Braco“, Čolić Ivo ,Kokanović Stipo, Vrdoljak Javor, Ivan Murn, Mijo Miljanić, Babič Martin, Mile Tomić, braća Vlado i Mladen Vrabec, Krešimir Pavičić i drugi , a kod djevojaka to su bile Ana Jurić – Lorger, Mrvelj Zdenka, Kata Čolić, Dragica Tomić – Bjeloborodov, Evica Božić, Reljanović Vjekoslava, Petrović Marijana, Kovačević Ana i druge…..
Treninzi su se održavali u trošnoj dvorani današnjeg ŠUP-a , a koje je prethodno bilo spremište za žitarice, a sprave za vježbanje – strunjače, vratilo, razboj, konj s hvataljkama, karike – nabavljene su i donesene iz mjesta Gunja, gdje su zaostale još iz doba sokolarstva.
Gimnastičari su koristili svaku priliku za javne nastupe i pokazivanja svojih umijeća na otvorenoj sceni, tako da ni jedna akademija, javna manifestacija ili proslava, nije prolazila a da nisu prezentirali dio svojih vještina na spravama za široko građanstvo ,što je tada bio pomalo i sportski trend. Treba svakako spomenuti da su se izvrsnim nastupima i osvajanjem vodećih mjesta na tadašnjem Kupu Slavonije u gimnastici posebno istaknuli kod muških Ivan Galetić – „Gale“ te kod djevojaka Ana Jurić – Lorger a u mlađim dobnim kategorijama Ivan Murn i Mijo Miljanić kod omladinaca te Zdenka Mrvelj kod omladinki. Zbog takvih rezultata gimnastičarka Ana Jurić – Lorger je u 1962. I 63.godini je uvrštena kao reprezentativka u sastav tadašnje reprezentacije Hrvatske u gimnastici. No iza njih je postojala grupa mlađih perspektivno dolazećih gimnastičara i gimnastičarki ,što je onda rezultiralo da i u ekipnom plasmanu gimnastičari Županje postignu plasmane među prve tri – četiri ekipe i ostave iza sebe ekipe iz mnogo većih i afirmiranijih sredina. U prilogu prikazujemo rezultate, koje su recimo postigli u pojedinačnoj konkurenciji i ekipnom plasmanu na natjecanjima za Kup Slavonije tijekom 1963. godine – izvor: „Kup Slavonije u gimnastici 1963. Godine.





Nažalost, dok su ostale sredine s vremenom napredovale i poboljšavale uvjete za rad i natjecanje, u Županji nije u to vrijeme bilo sluha za to, tako da je interes mladih polako jenjavao, kako zbog nehigijenskih uvjeta stare dvorane u kojoj se treniralo i djelovalo, tako i zbog pojave novih sportskih sadržaja u mjestu. Tome je donekle pridonijela i zakonska transformacija organizacije sporta, odnosno osnivanje SFK općine Županja ,kao zamjene za dotadašnje djelovanje organizacija DTO “Partizan“ iz kojega su se izdvojile njegove sastavne sekcije i nastavile djelovati kao samostalni klubovi pri svojim sportskim asocijacijama. Gimnastika kao jedan od tada dominantnih sportova u Županji, iako je postigla značajne uspjehe na sportskom planu a posebno na promociji malog mjesta poput Županje, zvanično se ugasila 1968.godine.
Danas kada postoje odlični sportski infrastrukturni uvjeti za bavljenje ovim sportom, te interes kod najmlađe populacije, postavlja se vječno pitanje, kako ponovo krenuti ispočetka ?

Snimak prije treninga – stoji: Ivan Galetić –„Gale“ – sjede s l/d: Antun Andrašić – „Braco“, Ana Jurić – Lorger,Dragica Tomić – Bjeloborodov, Babić Martin,Kokanović Stjepan – sjede naprijed s l/d: Đaković Marija,Božić Evica

Javni nastup gimnastičara Županje na stadionu „Graničar“ pred mnogobrojnim gledateljima

Ivan Galetić – „Gale“ prvak i ukupni pobjednik natjecanja u gimnastici Kotara Vinkovci 1961/62.g.

Ivan Galetić vježba na vratilu na javnom nastupu na akademiji

Ivan Galetić u vježbi na razboju na istoj akademiji