TRENER IVAN KOVAČ SVOJE DUGOGODIŠNJE BAVLJENJE KOŠARKOM OKRUNIO IZDAVANJEM KNJIGE – PRIRUČNIKA ZA TRENERE KOŠARKE POD NAZIVOM
„ŠTO SVAKI TRENER TREBA ZNATI ?“
RIJEČ AUTORA
Zamisao o konceptu knjige – priručnika nije moja ideja, samo realizacija. Na to su me navela postupanja drugih, prije svega kolega trenera u konkretnim, realnim životnim situacijama na terenu i oko njega.
Točnije tjeskoban i zbunjen izraz lica mojih kolega trenera ,koji svakodnevnom poslu prilaze često puta konfuzno i improvizirajući,ne znajući, odakle i kako otpočeti – mnogi bez vizije, još manje shvaćajući svrhu svoga poslanja, često s deficitarnim stručnim spoznajama i nedoumicama vezanim za rješavanje problema koji proizlaze iz potrebe planiranja i programiranja procesa treninga kao i načina njegove realizacije.
I upravo njihova zbunjenost i česta lutanja kroz svakodnevnu praksu u potrazi za ciljem svoga djelovanja,u konačnici su svela poziv svakog trenera na osnovnu premisu ovoga poziva, koja se može sažeti jednim pitanjem : „ Što svaki trener treba znati ? „ kao osnova esencije s kojom bi trebao prići realizaciji svoga poslanja. Na ovo se pitanje neminovno nadovezuje slijedeće pitanje, za svakog sportaša i trenera a napose i samu ekipu kojoj se nalazi na čelu : „ Kako pobjeđivati ? „ .
Recepti, obrasci i formule za to ne postoje. Svako to na svom putu ostvaruje na svoj specifičan način. No čini se da osnovna potka pobjeđivanja i ostvarivanja uspješnih rezultata ipak leži u radu i samo radu, koji se ogleda u za mene prepoznatljivom geslu „ Moja filozofija igre je ….. „ .
Današnja sve obuhvatna globalizacija sporta, tako i košarkaške igre kao jedne među najpopularnijim u svijetu, utjecaji svjetske tržišne utakmice, tehnološka unapređenja i naučna dostignuća i spoznaje, neminovno utječu na promjene spoznaja i pristupa procesu treninga posebno kod vrhunskih sportaša.
Ovo sili svakoga od nas , kao aktivnog sudionika u sportu na permanentnu stručnu edukaciju, neprestane promjene, traženja novih, prije svega vlastitih putova te širenje stručnih spoznaja u prilazu i metodama planiranja, programiranja i realizacije procesa treninga sa ekipom koju vodimo.
Želja nam je u izlaganju stručne stvari pojednostaviti i učiniti dostupnim što širem krugu interesenata, no ne ih pri tome i oskrnaviti. Stoga često puta neke pojmove samo akceptiramo, jer su negdje drugdje i od drugih, stručnijih osoba kvalitetnije metodski koncipirane, posebno u jezičnom izričaju i stručno terminološkom smislu.
U daljnjem tekstu dajemo način osobnog razmišljanja i prilaza ovoj problematici potkrepljen primjerima vlastite empirije na način kako to u priručniku interpretiramo kao „….. Moja filozofija igre je ….. „ odnosno nudimo samo jedan od niza mnogih načina i prilaza realizaciji ove problematike. Vama ostavljamo da istražujete i postignete u tome svako svoj put, svoju vlastitu ideju i način primjene koncepta „ … Moja filozofija igre je ….. „
Kako ovo predstavlja svojevrsnu kompilaciju već poznatih spoznaja iz domena metodike sportskog treninga , pretpostavljamo da trener koji se bavi ovim poslom / volonterski, amaterski ili profesionalno / raspolaže sa određenim prethodnim fundusom stručnog znanja, igračkog ili trenerskog iskustva a kojega svakodnevno implementira u praksi i ovo bi mu predstavljalo samo vodič, podsjetnik i olakšanje rada u realizaciji treninga. Naime, u svakodnevnoj praksi prezentirani način u izlaganju ove problematike nije determinirajući, jer svaki trener, svaka sredina, svaka ekipa i igrači u njoj, podliježu svojim specifičnostima i posebnom profiliranju o čemu stalno naglašavamo u priručniku.
ivan.kovac.zu@gmail.com A u t o r
Ovo je nadopunjeno izdanje u kojem je na jednostavan i pristupačan način interpretirana problematika s kojom se svaki trener košarke susreće u svakodnevnom radu a sve je popraćeno primjerima adekvatnih prikladnih vježbi provjerenih i konkretiziranih u dnevnoj praksi.
Priručnik je posebno interesantan i preporučljiv trenerima mlađih dobnih kategorija jer postupno uvodi u kompleksnost spoznaje modernog treninga košarke i uloge samog trenera u tom procesu.
Priručnik donosi:
- N o v i način sagledavanja uloge trenera u procesu treninga,
- Suvremeni metodski pristup realizacije treninga,
- Kako ostvariti sportske rezultate ?
- Specifičnosti planiranja godišnjeg ciklusa treninga i mikro ciklusa
- Koje su specifičnosti treninga u pojedinim fazama realizacije ?
- Kako nastaje teza: „ …. Moja filozofija igre je …. ?“
- Kako optimalno uspostaviti način suradnje unutar klupskih struktura ?
- Odnosi na relaciji igrač – trener – roditelji ……,
- Kondicijska priprema – brzina – snaga – izdržljivost i dr …..
- Psihosocijalna priprema igrača
Na ta i druga pitanja specifična za rad košarkaškog trenera u pojedinom klubu nastojimo pronaći i dati adekvatne odgovore , no pri tom ne dajemo gotova rješenja, jer do njih treba doći svaki trener ponaosob, kroz svoj osobni rad i doprinos u konkretnoj praksi.
Priručnik je bogato ilustriran sa adekvatnim vježbama i tiskan na 117 stranica.
Priručnik post festum posvećujem nerazdvojnom prijatelju, kolegi i sportskom pedagogu
profesoru MLADENU VRABEC
„… Putuj u život vječni prijatelju….. !“