U ponedjeljak, 1. srpnja, zatvorit će se carinske ispostave na graničnim prijelazima sa Slovenijom i Mađarskom, no to neće značiti i potpuni nestanak špediterske djelatnosti, jer će se ona i dalje obavljati na drugim mjestima zbog robe koja se izvozi u zemlje ili se uvozi iz zemalja izvan EU. Procjenjuje se kako će dvije tisuće ljudi dobiti otkaz, a iskustva iz Slovenije pokazuju da je čak 70 posto špeditera prestalo poslovati.
Špediteri su posljednjih mjeseci slali brojne dopise raznim ministarstvima, tražili da se pronađe neko rješenje za ljude koji će biti prve žrtve ulaska Hrvatske u EU, išlo se i sa zahtjevom prema Vladi da se osigura potreban novac za zbrinjavanje djelatnika u međunarodnim otpremništvima koji će ostati bez posla, kao i naknada za sve oštećene efektima globalizacije i pristupanja Hrvatska Uniji.
– Raspolažemo informacijom da postoje europski fondovi za prilagođavanje globalizaciji iz kojih se mogu povući sredstva i za ovu namjenu. Budući da je riječ o problemu koji se jedino može riješiti na razini države, smatramo da jedino Vlada može napraviti takvu studiju i cjelovit program zbrinjavanja – ističu špediteri.
No, država, kako doznajemo, ima drugo rješenje. S obzirom na to da nema sustavnih programa koji bi pomogli u restrukturiranju špediterskih tvrtki i zapošljavanju onih koji će ostati bez posla u ovoj djelatnosti, drže da bi otpremnici trebali krenuti na preobrazbu u logističke operatere ili specijalizaciju za druge poslove osim carinskog zastupanja. Također i na pronalaženje poslova vezanih uz robne tokove izvan EU te restrukturiranje poslovanja, prekvalifikaciju zaposlenih i preusmjeravanje zaposlenih u druge djelatnosti.
Prema informacijama, Carinska uprava će organizirati seminare za špeditere kako bi se što bolje pripremili za nadolazeće promjene. Iako su smješteni na granici prema BiH i Srbiji, koja i dalje ostaje, i za špeditere u Vukovarsko-srijemskoj županiji ulazak u EU također će biti veliki udarac, jer se većina poslova odvijala sa zemljama EU-a i dovedeni su u situaciju da će nakon 20-ak godina uspješnog rada većina njih morati staviti ključ u bravu.
Županjski špediteri – Intereuropa, Trast, Županja-šped, Zagreb-šped i Eko-blik, koji na Robnom terminalu godinama obavljaju poslove međunarodnog otpremništva zabrinuti su za svoju sudbinu jer će im od 1. srpnja obujam poslova drastično pasti. A zbog glasina koje ovih dana stižu do njih, boje se da će ostati i bez to malo posla što će im preostati u vanjskotrgovinskoj razmjeni s BiH i Srbijom.
– Kolega je prekjučer bio u Zagrebu i nešto obavljao u Carinskoj upravi gdje se pojavila informacija da bi im se vrlo lako moglo dogoditi da budemo pometeni, jer se neke velike strane tvrtke i međunarodni igrači spremaju preuzeti poslove ulaznog i izlaznog carinjenja prema ostatku svijeta kad Hrvatska postane sastavni dio EU-a – zabrinut je špediter s dugogodišnjim iskustvom iz Županje.
Marija LEŠIĆ OMEROVIĆ/Glas Slavonije