Gradonačelnik Županje Davor Miličević i direktorica Lokalne agencije za razvoj Vjeverica, Ana Cvitković-Komesarović, sa suradnicima u Zagrebu su se sastali s ministricom regionalnog razvoja i fondova EU-a Natašom Tramišak i njezinom pomoćnicom Katicom Mišković. Razgovarali su o novom financijskom razdoblju u fondovima EU-a i mogućnostima povlačenja sredstava.
Županjci su dobili vrlo korisne informacije u kojem smjeru ići i koja će vrsta projekata biti prihvatljiva za financiranje. A jedan od trenutačno najaktualnijih projekata u gradu, oko kojega se posljednjih mjeseci lome koplja, jest gradnja bazena. Oporba je uz pomoć dvaju vijećnika vladajućeg HDZ-a sredinom kolovoza uspjela izvan snage staviti prethodno donesenu odluku o kreditnom zaduženju jer smatraju da se bazeni trebaju financirati iz drugih izvora, prije svega EU fondova.
Plan oporavka
- Hrvatska će, kazala nam je ministrica, iz nove omotnice EU-a tražiti i sredstva za financiranje sportskih projekata. A hoće li se konkretno bazeni u Županji moći financirati iz EU fondova, to se u ovom trenutku ne zna. Ako se i uspiju progurati pod sportsko-rekreacijskim centrom i ako EU komisija to eventualno i odobri kao prihvatljiv trošak u novom proračunskom razdoblju, to će biti moguće najranije tek za dvije do tri godine. Toliko će trajati faza projektiranja nove financijske omotnice i tek tada kreće povlačenje sredstava – pojašnjava Ana Cvitković-Komesarović. Krajem 2020. istječe ugovaranje projekata iz stare omotnice koji će se moći provoditi još tri godine. A za to vrijeme, od 1. siječnja 2021., na raspolaganju će biti sredstva iz Plana oporavka.
- Naglasak je stavljen na ulaganje u gospodarstvo, dakle u realni sektor, i to će biti prioritet. Našim gospodarstvenicima vrlo je bitno da će ići ulaganja sredstava u likvidnost, u samozapošljavanje. Vjerojatno će dio ići i na sufinanciranje plaća, a omogućit će se i vrlo povoljne kreditne linije za likvidnost preko HBOR-a i HAMAG-BICRO-a – istaknula je.
Poticaji poduzetnicima
Od iznimnog značenja bit će i promjena karte regionalnih potpora Hrvatske, što će investitorima koji se odluče ulagati u Županji iz Plana oporavka omogućiti znatno povoljnije uvjete i znatno veći iznos nepovratnog sufinanciranja nego da, primjerice, investiraju u Zagrebu, što dosad nije bio slučaj. Poticaj bi trebao biti 70 posto vrijednosti ulaganja. Panonska Hrvatska trebala bi, kao zasebna regija, imati svoju omotnicu, što će i za poduzetnike značiti mnogo bolju startnu poziciju nego dosad, kada je Slavonija konkurirala s, primjerice, Zagrebom i Varaždinom.
- Također smo upitali i za naše obrtnike i male poduzetnike koji dosad nisu imali mogućnost financiranja iz EU fondova jer njihove investicije nisu bile dovoljno velike. U Ministarstvu vjeruju da će pronaći rješenje da se i njima osiguraju nepovratna sredstva jer oni su nositelji i pokretači gospodarskog razvoja i da će uskoro i za njih biti raspisani natječaji – zaključuje Cvitković-Komesarović. Javna ulaganja iz Plana oporavka ići će u zdravstvo i civilnu zaštitu, a od infrastrukture mogući su samo intermodularni transport i opskrba stanovništva. Za lokalne jedinice novo proračunsko razdoblje i povlačenje sredstava kreće tek za dvije do tri godine. Ministrica je naglasila da je jako važno da gradovi i općine aktivno sudjeluju u programiranju, da na vrijeme definiraju i pripreme svoje projekte kako bi bili spremni za povlačenje sredstava. Od najavljenog Intervencijskog plana za županjsku Posavinu, prema svemu sudeći, neće biti ništa.
Gradonačelnik Miličević vrlo je zadovoljan sastankom s ministricom Tramišak i dobivenim informacijama kako bi se Županja što kvalitetnije pripremila.
Što se tiče rekonstrukcije cesta, za koje se u gradu rade projekti, europski novac možda će se moći povući samo za županijske ceste – Vinkovačku i Ulicu braće Radić, a za ostale jako teško…
UPITAN JE I IZNOS SUFINANCIRANJA
“Mogućnost sufinanciranja gradnje bazena vrlo je upitna. Ako ih možda i uspijemo progurati kroz sportske projekte, moramo čekati još nekoliko godina da bismo znali jesu li EU komisiji prihvatljivi ili ne, a upitan je i iznos sufinanciranja. Upravo sam zbog toga predlagao kreditno zaduženje, stvoreni su svi preduvjeti i odrađene sve potrebne aktivnosti. Natječaj za izvođača radova već bi bio i raspisan, ali su pojedini vijećnici, zbog svojih osobnih interesa, sve zaustavili”, kaže Miličević. Poručuje da Županja i Županjci zaslužuju bazene.
prioriteti
Marija Lešić Omerović
glas-slavonije.hr