Građani u Ulici Mladena Pozajića, kojom je na putu do deponija svakodnevno prolazilo nekoliko desetaka kamiona s otpadom, negoduju i poručuju da ne žele tuđe smeće u neposrednoj blizini svojih kuća i da im je dosta gušenja u smradu. Sumnjaju da se ondje dovozi i opasan otpad i zabrinuti su za zdravlje. Direktor Čistoće Županja Ante Klanac, ali i resorni ministar Mihael Zmajlović, poručuju građanima da nemaju razloga za strah jer se na odlagališu deponira neopasan komunalni otpad, a poštuju se svi standardi, uzorci redovito kontroliraju i nema nikakve opasnosti za zdravlje ljudi.
– Jako je važno da ljudi znaju o čemu se radi jer imamo mnogo pritužbi na dovoženje smeća s istoka županjske Posavine. Definitivno mislim da je to dobra stvar za grad Županju jer mi to gledamo kroz posao. Naš deponij moći će duže funkcionirati, a dio troškova koji su trebali financirati naši građani snosit će Ministarstvo zaštite okoliša – ustvrdio je gradonačelnik Davor Miličević.
Naime, nakon katastrofe, Vlada je donijela odluku o tome da će radi provođenja mjera sanacije odlagališta komunalnog otpada Stara ciglana Fond osigurati dodatna sredstva, sedam milijuna kuna, u svrhu stopostotnog financiranja opravdanih troškova za gradnju plohe za sanitarno odlaganje otpada i potrebne komunalne infrastrukture. Gradsko vijeće donijelo je i odluku o gradnji reciklažnog dvorišta u Županji, koje će se raditi u suradnji s općinama Bošnjaci, Gradište i Štitar, i to tako da će Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost financirati 80 posto potrebnih sredstava, a preostalih 20 posto jedinice lokalne samouprave, prema broju korisnika.
Naime, Zakon o održivom gospodarenju otpadom propisuje da je jedinica lokalne samouprave koja ima više od 1.500 stanovnika dužna na svom području do 24. srpnja 2014. osigurati odvojeno prikupljanje otpada preko najmanje jednog reciklažnog dvorišta.
Dovoz otpada bez naknade
U reciklažnom dvorištu otpad će se odmah razvrstavati i odvozit će ga tvrtke ovlaštene za pojedine vrste otpada. Županjci su suradnju ponudili i susjednim općinama kako bi se ta obveza zajednički lakše realizirala. Nakon izgradnje reciklažnog dvorišta, svako kućanstvo iz Županje, Bošnjaka, Gradišta i Štitara imat će pravo bez naknade dovoziti prikupljeni komunalni otpad. Ako građani nisu u mogućnosti sami odvesti, primjerice, glomazni otpad, mogu nazvati Čistoću koja će to učiniti umjesto njih, uz određenu naknadu.
M. Lešić Omerović/glas-slavonije.hr