Upozoravamo građane kako su s dolaskom ljepšeg vremena, policijski službenici uočili porast broja krađa ručnih torbica, novčanika, mobitela i drugih vrijednih osobnih predmeta.
Počinitelj najčešće iskoristi nepažnju vlasnika – mobiteli uglavnom nestaju u kafićima, sportskim dvoranama, čekaonicama zdravstvenih ustanova, prilikom hodanja ulicom ili parkom, a novčanici uglavnom u blizini ili u samim trgovačkim centrima, na kioscima, prilikom izlaska ili ulaska u automobil.
Osim materijalne štete, koja varira od male do značajne, vlasnika ukradene stvari očekuje vrlo često i suočavanje sa dodatnim komplikacijama od kojih su najčešće: prijava nestalih dokumenata, izrada novih, blokiranje bankovnih kartica ili pak suočavanje s njenom neovlaštenom uporabom, što je počinitelju olakšano korištenjem pinova koji su bili zapisani na papirićima u novčanicima. Najbolji način borbe protiv ovih vrsta krađa je preventivno djelovanje svakog pojedinca, jer dovoljna je mala neopreznost da netko postane žrtvom krađe.
Zbog toga je važno da vrijedne stvari, novac i dokumente nikad, pa ni u vlastitom uredu, ne ostavljate bez nadzora.
Mjere opreza su da:
- ne ostavljajte bez nadzora, na javnim mjestima gdje se kreće veći broj ljudi, odjevne predmete ili torbice u kojima držite novac i druge vrijedne predmete
- stalno imajte pod nadzorom novac i ostale vrijedne stvari koje nosite sa sobom
- provjerite je li vam torba zatvorena
- ne nosite sve vrijednosti zajedno – odvojite novac od dokumenata
- pazite kada vadite novčanik na javnom mjestu
- nikada ne nosite PIN broj uz bankovnu karticu
- ne nosite sa sobom dokumente koji vam nisu potrebni.
Ako vam se ipak dogodi da vas pokradu, prijavite to odmah policiji na telefonski broj 192.
One Comment
Zupanjka
Kradu ako imaju jos sta ukrasti