Stanovnici naselja konačno će moći postati i vlasnici zemljišta na kojemu su im stanovi, a koje je RH darovao GraduŽUPANJA – Prije točno godinu dana, na svečanoj sjednici Gradskog vijeća, održanoj u povodu proslave Dana grada, tadašnji ministar državne imovine Mario Banožić gradonačelniku Županje Davoru Miličeviću uručio je dva ugovora o darovanju nekretnina vrijedna 11,7 milijuna kuna.Prvim ugovorom, vrijednim 7,2 milijuna kuna, Ministarstvo državne imovine Gradu Županji darovalo je nekretnine u stambenom naselju Šećerana, ukupne površine 83.468 četvorna metra, za provođenje programa stambenog zbrinjavanja i programa demografske obnove. Drugim ugovorom, Ministarstvo je darovalo zemljište površine 50.969 četvorna metra, vrijedno 4,5 milijuna kuna, za izgradnju sportsko-rekreacijskog centra Laze.
Zahvaljujući darovnom ugovoru, stanovnici naselja Šećerana konačno će moći riješiti dugogodišnje imovinskopravne probleme te napokon postati i vlasnici zemljišta na kojemu su im stanovi, zbog čega su svih ovih godina bili u mnogočemu uskraćeni. Zemljište je prvo bilo u vlasništvu obližnje tvornice šećera, potom države, a prije godinu dana prešlo je u gradsko vlasništvo. Grad će sada ući u proceduru s vlasnicima stanova, a što je u međuvremenu napravljeno i što slijedi pojasnio nam je gradonačelnik Davor Miličević.
– Naručili smo geodetske podloge kao osnovu za etažiranje, platili smo ih oko 120.000 kuna. Ovih će dana biti završene i dostavit ćemo ih ljudima u naselju Šećerana, koji imaju izvanknjižno vlasništvo. Kada oni provedu etažiranje, slijedi proces otkupa zemljišta – najavljuje. Vlasnici na čestici moraju se dogovoriti što je čije, obaviti etažiranje, a potom će, kazao je, Grad napraviti procjenu, formirati cijenu i ići u prodaju zemljišta. Poručuje građanima neka se ne brinu i ne nasjedaju na kojekakve priče pojedinaca koje kruže Županjom.
– Grad na tom zemljištu neće zarađivati. Mi samo želimo da se jedan dugi proces, koji traje još od vremena kada je kolonija Šećerana sagrađena, nakon Drugog svjetskog rata, konačno privede kraju. I da se vlasnicima stanova omogući da postanu i vlasnici zemljišta 1/1, kako bi mogli aplicirati prema europskim sredstvima vezano uz energetsku učinkovitost zgrada. Kada za to dođe vrijeme, dogovorit ćemo se za cijenu zemljišta, vodeći računa o tome da bude prihvatljiva i da ne bude preveliko opterećenje za naše građane. U svakom slučaju, zajednički ćemo sve riješiti – zaključuje. Napominje da će nastojati taj postupak maksimalno ubrzati. Iako su neki vlasnici stanova očekivali da će im Grad pokloniti zemljište, gradonačelnik pojašnjava da Ministarstvo državne imovine ne predviđa takvu mogućnost, što je striktno navedeno, i taj posao mora biti naplatan. Prodaja je, napominje, posljednja faza cijelog tog postupka, i riješit će se dogovorom.
Miličević naglašava da će sve vezano uz zemljište u naselju Šećerana, koje je država procijenila na više od sedam milijuna kuna, Grad raditi uz suglasnost DORH-a.
KOLONIJA NEKADA BILA MALI GRAD
U naselju Šećerana još je sredinom prošlog stoljeća, uz tvornicu šećera, sagrađeno 56 obiteljskih kuća katnica sa po četiri dvosobna ili po dva trosobna dvoetažna stana. Dvije su kuće uništene u Domovinskom ratu i danas ih je 54. Sagrađene su i višestambene zgrade za samce i obitelji. Stanari su prije 20-ak godina otkupili stanove u kojima su živjeli, ali se nisu mogli uknjižiti i kao vlasnici zemljišta. Zbog apsurdne situacije sve ovo vrijeme bili su uskraćeni za mnogo toga. Naselje Šećerana nekada je bilo centar društvenog života Županje.
Davor Miličević: gradonačelnik
Dogovorit ćemo se za cijenu, vodeći računa da bude prihvatljiva i da ne bude preveliko opterećenje za građane. Zemljište ne možemo pokloniti jer taj posao, striktno je navedeno, mora biti naplatan
Marija Lešić Omerović
Glas-Slavonije.hr
One Comment
BronX2%
opet adeze jase i piski po svima nama. sve su te kuce kao i cijela tvornica izgradjene rukama radnika secerane. sve je vec jednom placeno. sad odjednom treba parazite jos jednom platiti. a seceranci sute. sad bi im nabio cijenu da im oci ispadnu. pa neka i parazitska drzava i lokalni serifi uvjeravaju kako moraju jos jednom kupit ono sto im odavno pripada.
uostalom hdz i svi ti kriminalci rade tako od raspade one zadnje drzave. tako je saptom pala i posavina, mednik, stanica za tehnicki pregled, posavina kao i mnogi drugi.
sve je to nekad bilo u rukama radnika koji su sve stvorili da bi cuvenom pretvorbom sve palo u ruke krajnje sumnjivih likova (slobodno reci – kriminalaca) koji su sve rasprodali.
ove ponovne otimacine novaca su se fino sjetili.