“U Županju ćemo do 2015., planiranog konačnog roka za dovršetak investicije, uložiti 50 milijuna eura i zaposliti 150 ljudi”, najavio je za naš list u listopadu 2012. nositelj projekta energane Tomislav Radoš, iz Zagreba. Njegova tvrtka Strateški plan kupila je putem javnog natječaja 2009. godine od Grada Županje 706.624 četvorna metra oranice u građevinskoj zoni, iza tvornice Same Deutz Fahr Žetelice. U rujnu 2012. na natječaju Hrvatskih šuma, po principu “tko prije, njegova djevojka”, na kojem je uspješna bila i bivša manekenka i investitorica elektrane u Babinoj Gredi Sunčica Lalić, Radoš je dobio 100 tisuća tona drvne sječke za potrebe budućih energana u Županji i Benkovcu. I dok je najavljivao milijunsku investiciju i osiguravao si unosan ugovor s Hrvatskim šumama, pojavile su se informacije o tome da je Strateški plan u financijskoj dubiozi. Pojedini mediji objavili su kako je zemljište u Županji Radoš preprodao norveškoj tvrtki Verdispar, u kojoj je direktor tada bio Erik Mohorović, koji će kasnije postati ravnatelj Agencije za upravljanje državnom imovinom.
I dok su Županjci s nestrpljenjem iščekivali najavljeni početak gradnje energane, logističkog parka i obećana radna mjesta, Radoš je iznenada shvatio da ga ta investicija, koju je gorljivo zagovarao, više ne zanima. Odlučio se okušati kao industrijski strateg. Bivši ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak u jesen 2013. godine angažirao ga je za svoga savjetnika i povjerio mu izradu Strategije industrijskog razvoja Hrvatske do 2020., a potom ga imenovao i za svoga pomoćnika. Radoš se na elegantan način izvukao iz županjske priče uz pojašnjenje da državni dužnosnici ne mogu biti u upravljačkim i nadzornim tijelima te u vlasništvu poduzeća niti upravljati njima.
S obzirom na to da su svi najavljeni rokovi početka realizacije investicije u Županji probijeni, građani s razlogom sumnjaju da od nje neće biti ništa, no Tomislav Radoš je to demantirao. Za naš list rekao je kako ne može komentirati zašto su neki rokovi probijeni, jer već duže vrijeme nije uključen u projekt. “Stvarno ne znam koja bi to igra bila osmišljena u mojoj režiji, a na štetu Županjaca, u kojoj sam ja potrošio oko 17 milijuna kuna na poljoprivedno zemljište (uplaćenih direktno u proračun Grada), koje nitko drugi nije želio, i na taj način doveo u pitanje sve ostale svoje aktivnosti u to vrijeme. Složit ćete se da to baš i nema nekog smisla”, rekao nam je tada Radoš, koji je jesenas preuzeo funkciju potpredsjednika Hrvatske gospodarske komore (HGK) zaduženog za industriju, IT, energetiku i zaštitu okoliša.
A zemljište u Županji i danas zjapi prazno i neiskorišteno, kao i prije sedam godina. No iz Strateškog plana cijelo vrijeme tvrde kako od investicije nisu odustali. Direktorica Tamara Kelava proteklih godina u nekoliko nam je navrata najavljivala kako ta tvrtka za Županju ima ambiciozne planove, i da su investicijski projekti u mnogo širem opsegu nego je to prvotno planirano. Najavljivala je i da će pokraj energane na drvnu biomasu do kraja 2014. niknuti i tvornica peleta, a potom i plastenici za proizvodnju egzotičnog voća… U ponedjeljak nam je poslala odgovor na naš konkretan upit o tome što Strateški plan namjerava s planiranom investicijom u Županji, hoće li i kada biti realizirana, ili se od nje ipak odustalo.
“Mogu vas informirati da se cijelo vrijeme aktivno radi na investiciji energane na drvnu biomasu u Županji. Završetak građenja, odnosno konačno puštanje energane u pogon, očekuje se početkom 2018. godine. Kada budem imala detaljnije informacije o samom tijeku građenja energane, bit ću slobodna izvijestiti vas kako bi vaši čitatelji bili pravovremeno i istinito informirani”, stoji u odgovoru direktorice Kelave.
Županjski gradonačelnik Davor Miličević jučer nam je potvrdio da nema nikakve konkretne informacije o tome kada će početi gradnja energane niti ga je itko iz Strateškog plana o tome izvijestio.
– Imali su obvezu u određenom roku ishoditi građevinsku dozvolu, što su učinili, platili su komunalni doprinos i izvršili svoje obveze prema Gradu, tako da se može reći da je s te strane ugovor konzumiran – zaključuje Miličević.
M.Lešić Omerović/glas-slavonije.hr