– Dužnicima će biti ostavljeno osnovno za život, ali uz individualan pristup svakoj osobi, pri čemu će se voditi računa o njihovim potrebama. Ostajete bez sve imovine, osim one koja vam je nužna i sve ide na otplatu dugova. Ali kada prođete razdoblje kušnje, više nemate dugova, oni vas ne prate do kraja života, s kamatama, i to je prednost – rekao je Miljenić.
Kako je pojašnjeno, osobni bankrot trebao bi kroz razdoblje od pet godina pomoći dužnicima da otplate svoje dugove, ako je potrebno i – prodajom svoje nekretnine. Discipliniranje dužnika provodit će posebni povjerenici.
Iako se institut osobnog bankrota provodi u mnogim europskim državama, ministar pravosuđa je rekao kako se Hrvatska od drugih zemalja razlikuje u visokom postotku građana koji su vlasnici nekretnine. Nekretnine za stanovanje, naglasio je, neće biti izuzete iz osobnog stečaja. Građani koji zadovoljavaju uvjete i koji sami žele pristupiti osobnom bankrotu morat će se na razdoblje od jedne do pet godina odreći dijela svojih prihoda kako bi vratili dug vjerovnicima. Ako posjeduju nekretninu, ona će također, ako drugačije ne ide, morati biti prodana da se namire dugovi. No, tek nakon što istekne razdoblje od maksimalno pet godina kušnje.
Ako dužnik nema nekretninu i ako se vjerovnike ne može nikako drugačije naplatiti, dug se nakon razdoblja kušnje ipak briše. Miljenić ne negira da će mnogi vjerovnici biti oštećeni, ali da su na taj rizik trebali biti spremni kada su šakom i kapom omogućavali zaduživanja.
Dužnici će se mnogo toga trebati odreći kada svojevoljno pristanu na osobni bankrot.
– Treba li dužnik imati dobar mobitel? Treba li uopće imati mobitel ili automobil? U razdoblju kušnje će se odreći nekih stvari, no i vjerovnici se odriču dijela svojih potraživanja. Ono što naplate u pet godina, naplatili su. Ostatak se briše – istaknuo je Miljenić.
Ovaj je zakon namijenjen svim fizičkim osobama, ali i onima koji obavljaju samostalnu djelatnost, a nemaju više od 20 vjerovnika te im dugovi ne prelaze sto tisuća kuna. Također, takvi ne smiju biti dužni zaposlenicima za plaće te ne smiju biti u stečaju ili predstečajnom postupku.
Pretpostavka za otvaranje postupka je ta da dužnik najmanje tri mjeseca nije u stanju podmiriti svoje dugove u iznosu većem od 30 tisuća kuna.
Osobni bankrot dijelit će se na izvansudski postupak u kojem glavnu riječ ima Fina i na sudski. U Fini će biti savjetovališta i država će imenovati povjerenike koji će građane voditi kroz osobni bankrot. Ako se na taj način dužnik i vjerovnik preko posrednika ne dogovore o modalitetu vraćanja duga, postupak se seli na općinske sudove. Ondje će sudac odlučiti, uzevši u obzir prihode i specifičnu situaciju dužnika o visini mjesečnog iznosa koji će morati odvajati za podmirenje duga.
Ministar Miljenić procjenjuje da će se godišnje u savjetovališta javiti oko 20 tisuća ljudi, dok bi ih oko dvije do tri tisuće moglo završiti u stečaju. Posrednik u Fininom savjetovalištu mora osigurati potpuno poštovanje osobnog i obiteljskog života, dostojanstva, ugleda i časti osobe. Mora provjeriti podatke iz popisa imovine potrošača i vjerovnika te osigurati zaštitu osobnih podataka.