Zahuktava se sezona svinjokolja, a veterinari upozoravaju građane na obvezan pregled uzoraka mesa na trihinelu. Kako doznajemo u Zavodu za javno zdravstvo Vukovarsko-srijemske županije, do sada nije zabilježen ni jedan pozitivan slučaj. Pregled mesa na trihinelu, prema direktivi EU-a, obavlja se metodom umjetne probave, koja simulira probavu uzorka u želucu, nakon čega se sadržaj sedimentira i sediment pregledava mikroskopski. Taj postupak traje od jedan i pol do dva sata i puno je kompliciraniji od prijašnje trihineloskopije, posebice ako se pokaže da je neki od uzoraka pozitivan. Cijena pregleda mesa je 49,38 kuna po uzorku. Stanovnici Cvelferije već niz godina imaju naviku meso na analizu nositi preko granice, u Veterinarsku stanicu Brčko, a pojedini Županjci u Orašje.
– Otkako znam za sebe, meso pregledavamo u Brčkom. Velika smo obitelj i nikada ne koljemo manje od pet svinja. Ondje je cijena 5 konvertibilnih maraka (20 kuna) po uzorku, za čak 150 posto niža nego u našim ambulantama. I što nam je jako važno, ne moramo dugo čekati. Imam puno povjerenje u veterinare u Brčkom i nemamo razloga sumnjati u rezultat njihova trihineloskopskog pregleda jer još se nikada nije dogodilo da je nalaz bio negativan a da je netko obolio od trihineloze – ispričao nam je Gunjanac koji je želio ostati anoniman. Kaže kako je svjestan toga da sve radi na vlastiti rizik i da u slučaju pregleda mesa u susjednoj državi ne ostvaruje pravo na naknadu štete ako se utvrdi da je meso zaraženo trihinelom.
– Rizik mi je i samo prenošenje uzoraka svježeg mesa preko granice, što je zabranjeno i podliježe i kazneneoj odgovornosti, ali vremena su takva da se mora gledati i na uštedu novca, ali i vremena. Nikada nikakvih problema do sada nisam imao, a i dalje ću biti oprezan – ustvrdio je. Dodaje da je u Brčkom kupovao i crijeva za svinjokolju, koja su upola jeftinija nego kod nas.
Predstojnik Veterinarskog zavoda Vinkovci Mario Škrivanko smatra da nikako nije dobro da građani pregled uzoraka mesa na trihinelu obavljaju u drugoj državi.
– Mi to radimo “umjetnom probavom”, metodom koja je sigurnija. I zakon hrvatskim građanima nalaže obvezan pregled mesa u našim veterinarskim stanicama i ambulantama jer one prolaze apsolutnu kontrolu i ono što one rade, sto posto je sigurno i pouzdano, i za to možemo jamčiti. Ne znam kakva je zakonska regulativa u Bosni, ali vjerojatno je tu neka razlika u cijeni. Za sve ono što se radi u susjednoj državi, nitko vam ne može garantirati niti mogu bilo što komentirati – kazao je.
Zahvaljujući višegodišnjim aktivnostima veterinarske struke, inspekcijske službe i obveznom pregledu svih zaklanih i odstrijeljenih svinja te neškodljivom uklanjanju konfiskata zaraženih životinja, u najistočnijoj hrvatskoj županiji trihineloza iz godine u godinu postaje sve manjim javnozdravstvenim problemom.
Na okruglom stolu u Vinkovcima sredinom veljače iznesen je podatak da su građani u Vukovarsko-srijemskoj županiji za preglede uzoraka mesa na trihinelu u posljednjih dvadeset godina platili čak sto milijuna kuna. U tom se razdoblju trihineloza pojavila u 62 naselja u Vukovarsko-srijemskoj županiji. Ukupno je pregledano više od 2,2 milijuna svinja, a utvrđeno je 8447 trihineloznih svinja. Gospodarske štete bile su gotovo 17 milijuna kuna. Ravnateljica Zavoda za javno zdravstvo VSŽ-a Kata Krešić podsjetila je kako je najkritična godina, kad je riječ o pojavi trihineloze, bila 1998., kad se u Hrvatskoj od te bolesti razboljelo 575 osoba, od kojih 345 iz Vukovarsko-srijemske županije.
M.Lešić Omerović/glas-slavonije.hr