Babogreci organizirali Bećarfest. Udruga „Šokadija“ Babina Greda (Ilija Babić). Prvi smislili i proveli, i tako već već pet puta. “Mala moja, visoki jablane, je l’ ti mjesec vidio tabane”. UNESCO stavio bećarac na listu zaštićene nematerijalne kulturne baštine (Mihael Ferić). Tako mali, tako svjetski priznati. Reprezentativna lista nematerijalne kulturne baštine čovječanstva.
1.Čipkarstvo u Hrvatskoj
2.Istarsko dvoglasno pjevanje
3.Festa sv. Vlaha, zaštitnika Dubrovnika
4.Proljetni ophod kraljice ili ljelje iz Gorjana
5.Pokladni ophod zvončari s područja kastavštine
6.Procesija „Za križen“ na otoku Hvaru
7.Izrade drvenih tradicijskih dječjih igračaka s područja Hrvatskog zagorja
8.Sinjska alka
9.Medičarski obrt na području sjeverne Hrvatske
10.B e ć a r a c -vokalno – instrumentalni napjev s područja Slavonije, Baranje i Srijema (2011.)
11.Nijemo kolo s područja Dalmatinske zagore
12.Klapsko pjevanje
13.Mediteranska prehrana
KO ĆE KOGA AKO NE SVOJ SVOGA
Na UNESCO-ovoj listi Hrvatska je, prva u Europi, treća u svijetu. Šta je to 7 milijardi ljudi na ovoj kugli, 800 milijuna u Europi, 4 milijuna u Hrvatskoj, kada Bećerfest nije u mom selu. To što je u Babinoj Gredi nije dovoljno za lokalne apetite ostalih sela. Iz županjskog kraja nije se pojavio niti jedan KUD, niti jedan kulturnjak na Bećarfestu. Ministarstvo kulture financijski podržava nematerijalna kulturna dobra.U 2016. za Bećarfest “Alaj ću se kerit i bećarit” Udruga za promicanje i očuvanje šokačke baštine “Šokadija Babina Greda”, 10.000 kn.
Za festivale/manifestacije/smotre KUD “Šokadija”, Stari Mikanovci 49. “Mladost i ljepota Slavonije” 18.000 kn (kao i Grad Županja, 49. “Šokačko sijelo” 18.000 kn). No, KUD “Šokadija”, Stari Mikanovci za nabavu zavičajnih nošnji još 10.000 kn. Oba županjska KUDa ni kune.
Većina mjesta ima svoja događanja. Štitar – Odavno smo graničari stari, Cerna – Žetvene svečanosti, Babina Greda – Bećarfest, Županja – Žetva i vršidba u prošlosti, Bošnjaci – dani općine, Općina Drenovci – Raspjevana Cvelferija, Tolisa – Dani Tolise. To je doprinos rasprostranjenosti u prostoru, raznolikosti. No, koordinirati i surađivati, neće moći.
KO/MESAR ZA KULTURU
Kićo obišo svijet s bećarcem. Bećarac i danas živi. Zbog toga je i uvršten na listu nematerijalne baštine. U svakom selu ima pjevača koji mogu sat vremena pičiti bećarce, a da samo dva-tri puta udahnu i svega jednom izdahnu. Sve je više i bećaruša, bolje pamte tekst, gađaju ispod pojasa, šamaraju muški ego i duže žive od muškarac. Zašto onda bojkot Bećarfesta? Sada ide samopravdanje, nisam ja kriv, selo XY je specifično (isto kao i ono drugo i ono treće). Lokalni komesar za kulturu prereže to ko mesar – jednim potezom.
Garant u pozdravnim govorima i dokumentima svi grado/načelnici spominju tradiciju i kulturnu baštinu i onako prigodno, bolje da propadne selo nego bećarac. Da Grad Županja ima strategiju razvoja grada, garant bi se pod kulturno-povijesna i tradicijska baština spominjo i bećarac.
A da netko želi prisvojiti bećarac, lokalni političari bi vene rezali, ginuli od stoljeća šestog sve do 2016. Ovako, nitko nam neće uzeti bećarac, može samo propasti. Nek i propadane, važno da je naše.
A neki ljetni projekt, škola bećarca. Ne treba ni to. Najbolji promotori bećarca su putujući OPGeovici, na sajmovima po moru, povedu nekoliko tamburaša i svi zadovoljni.
J.ebiga Halide.
Slobodan Obradović