Brodska graničarska pukovnija u boju kod Leipziga
Bitka kod Leipziga 16-19.10.1813. godine
Bitka kod Leipziga, koja se još naziva „ Bitkom naroda „ odlučujući je Napoleonov poraz koji je rezultirao uništenjem francuske vlasti u Njemačkoj i Poljskoj. Bitka se vodila oko Leipziga u Saskoj, između približno 185.000 francuskih i saveznički postrojbi pod Napoleonom, i oko 320.000 vojnika protufrancuske koalicije; austrijskih, pruskih, ruskih i švedskih snaga. Nakon Napoleonovog povlačenja iz Rusije 1812.,Francuzi 1813. g. započinju novu ofenzivu u Njemačkoj. Francuska vojska nije uspjela zauzeti Berlin i prisiljeni je povući se zapadno od rijeke Elbe. Kad je savezničke vojske zaprijetila prekidom francuskih opskrbnih linija kroz Leipzig, Napoleon je prisiljen koncentrirati svoje snage u tom gradu. Dana 16. listopada uspješno je osujetio napade Schwarzenberga sa 78.000 vojnika s juga i Bluchera sa 54.000 vojnika sa sjevera, ali taj uspjeh nije bio odlučujući. Broj vojnika koji okružuju Napoleona povećao se tijekom 17.10.. Saveznički napad 18.10., sa golemom silom s više od 300.000 vojnika, usmjeren na perimetar Leipziga francuska vojska nije mogla izdržati. Nakon teški borbi, Francuzi se u 2 ujutro, 19. 10., počinju povlačiti na zapad preko jedinog mosta na rijeci Elster koji je istoga dana porušen. Rušenjem mosta u gradu je ostalo 30.000 vojnika u zalaznici kao i dosta ranjenika koji će biti zarobljen sljedeći dan. Francuzi su tijekom bitke izgubili 38.000 vojnika. Saveznički gubici iznosili su 55.000 ljudi. Ova bitka, jedna od najtežih bitaka Napoleonskih ratova (1800-15) označila je kraj Francuskog carstva istočno od Rajne.
( Izvor; https://www.britannica.com/event/Battle-of-Leipzig )
Bitka kod Leipziga smatra se najvećom bitkom prije Prvog svjetskog rata, jer je u njoj sudjelovalo preko 500.000 vojnika a među njima i 1.043 graničara Brodske graničarske pukovnije.
Bojna Brodske pukovnije nalazi se u sastavu 1. lake divizije FML Fürst Moritz Liechtensteina, brigada GM Scheithera.
Sastav brigade;
1/Brooder Grenz Regiment No. 7 (1,043)
Jäger Battalion 7 (532)
Levenehr Dragoon Regiment No. 4 (4)(613) .
Vincent Chevauleger Regiment No. 4 (4)(718)
6pdr Cavalry Battery (6 guns)
( Izvor; http://usacac.army.mil/cac2/CGSC/CARL/nafziger/813JIB.pdf )
Žalosna je to uspomena na Bitku Naroda ! Naša je zla kob htjela, da su se u ratu za slobodu borili naši pređi jedni protiv drugih vršeći svoju vojničku dužnost i uz Napoleona i uz Saveznike. I u lajpciškoj su se bici borili jedni graničari protiv drugih graničara. Samo u ovoj jednoj bici poginulo je od 9 graničarskih austrijskih bataljuna devedeset i šest, a ranjeno ravno tisuću graničara. U Napoleonovoj vojsci izgubila je kod Lajpciga jedna satnija francuskih graničara (druge banske pukovnije) četrdeset mrtvih i ranjenih.
( Izvor; © Portal Stare hrvatske novine, Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu, 2009., Tjedni list Karlovac od 08.11.1913.)
U lajpciškoi bici borili su se kod Lindenaua u koloni generala Čolića. Srčano su zauzeli 16. listopada sa Slovencima Klajn Čoheru, premda su se Francuzi silno opirali. Kasnije navalili su na učvršćeni Plagvie. Juriš uspije. Francuzi napuste prve bastione. Tom se prilikom osobito odlikovao narednik Martin Vladisavljević. Kad je neprijatelj dobio pojačanje obasuli su Brođani ubojitim kartečama i vatrom iz mušketa. Napokon su Francuzi počeli sami navaljivati i progoniti naše koji moradoše uzmaknuti. Sada zaprijeti Brođanima ozbiljna pogibelj, jer ih sa svib strana opkole neprijateljski konjanici. Graničari sakupe se oko odlučnog satnika Đure Berara i pospu ih na 60 koraka vatrom, no neprijatelj dobije pojačanje. U taj čas dojuri pukovnija Kozaka i oslobodi Brođane iz skrajnje nužde. Njihovom pomoći potjeraju naši Francuze natrag.
-18. listopada stajali su Brođani kod Grosčoherna cijeli dan u vatri smetajući Francuze pri odlaženju iz Lajpciga. Pred Lajpcigom poginilo je 16 vojnika, a ranjeni su major Novak, satnici Ivanošič i Berar, natporučnik Đnrđević, potporučnioi Filić, Andrijević, Stevič i 196 vojnika. Kod nastupanja prema Rajni bili su Brođani u glavnoj prethodnici vojske. Žestoko su se borili još 21. listopada kod Kesena i Naj-Kesena..
( Izvor; © Portal Stare hrvatske novine, Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu, 2009., Tjedni list Karlovac od 31.12.1913.)
Mato Dominković, listopad 2019.
mato.dominkovic@skole.hr