– Ne može se ništa preko noći napraviti. U Gunji je oko 1700 obiteljskih kuća, 200 ih je za rušenje, a ostale su obnovljene ili se obnavljaju. Treba samo strpljenja i vremena i sve će biti završeno. Vjerujemo najavama ministrice graditeljstva Anke Mrak-Taritaš da će obnova na ovom području završiti do rujna i da će se do tada svi ljudi vratiti svojoj kući – kazao je Lucić.
Županijsko izaslanstvo u pratnji domaćina i ravnateljice županjskog Doma zdravlja Luce Lešić obišlo je novoobnovljenu zdravstvenu ambulantu u Gunji koja je u svibanjskim poplavama potpuno uništena. Novac za njenu obnovu osiguran je kroz Program obnove i saniranja posljedica katastrofe na području Vukovarsko-srijemske županije. Gunjancima su na raspolaganju dvije ordinacije opće medicine, dvije ordinacije dentalne medicine, patronaža i ljekarna. Objekt je obnovljen prema najvišim standardima, no javio se problem nedostatka liječničkog kadra.
– Mladi liječnici koji su bili ovdje, u Posavskim Podgajcima i Gunji, dobili su specijalizaciju u bolnici. Na raspisani natječaj za popunu četiri radna mjesta zaposlili smo dva liječnika i još očekujemo dva – kaže ravnateljica Lešić, koja vjeruje da će se problem uskoro riješiti.
Jedan od najvećih problema na poplavljenom području je nedostatak gospodarskih aktivnosti koje su poplave dodatno unazadile i nerazvijenost, koja je i prije svibanjske katastrofe bila među najizraženijima u Hrvatskoj.
– Ovdje smo imali razvijenu proizvodnju namještaja, nekoliko manjih tvrtki koje su zapošljavale stotinjak ljudi, a nakon poplave našle su se u teškoj situaciji i prepuštene same sebi. Problem je što te tvrtke nisu dobile potpore za materijal uništen u poplavama, za uništenu opremu i strojeve, i to nije dobro. Njihovo bi gašenje bio težak udarac za ovo područje koje je dodatno osiromašeno nezapamćenom poplavom u svibnju – kazao je vukovarsko-srijemski župan Božo Galić. Upozorio je da se tim tvrtkama treba što prije pomoći, da država treba učiniti sve da spasi radna mjesta, ali i stvara pretpostavke za otvaranje novih. To je, upozorio je, jedini način da se mlade ljude zadrži u Cvelferiji, na rubnom području Hrvatske, gdje bijela kuga već godinama nemilosrdno hara.
Na taj je problem upozorio i načelnik općine Drenovci Jakša Šestić, podsjetivši na poražavajuću činjenicu da je taj prostor sustavno zapostavljen još od 1950. godine. Naglasio je da je ondje sve više praznih kuća, mladi odlaze trbuhom za kruhom, u selima ostaje samo staračka populacija, što zvoni na uzbunu.
– Bez poticajnih mjera države ovaj se problem neće riješiti. Hrvatska je neuravnotežena u razvoju, potrebne su konkretne mjere da bi kapital došao u ruralne prostore i da bi se i ovdje pokrenule investicije i otvorila toliko potrebna radna mjesta bez kojih ovo područje nema budućnosti – zaključio je Šestić.
M. Lešić Omerović/glas-slavonije.hr