Iako je rad u sustavu zdravstva moguć do 65. godine, zbog kroničnog nedostatka ortodonata HZZO je u proteklih pet godina županjskom Domu zdravlja davao suglasnost za daljnji angažman dr. Kosa. U slučajevima kada zdravstvena ustanova ostaje bez ortodonta, djeca se upućuju na liste čekanja drugih ortodonata u Hrvatskoj, koje su od tri do sedam godina. Ravnateljica Doma zdravlja u Županji Luca Lešić ulaže maksimalne napore kako bi problem riješila na što bezbolniji način.
– Obratila sam se HZZO-u sa zamolbom da mi dopuste organiziranje nastavka rada specijalističke ordinacije u našem prostoru tako da nam u poslijepodnevnim satima dođu drugi liječnici i odrade kontrole koje su djeci potrebne i koje bi odradio i dr. Kos. Vrlo je važno održati kontinuitet rada i dostupnost ortodonta svim našim pacijentima – ističe Lešić. Dodaje da je županjska Posavina u vrlo teškoj i specifičnoj situaciji jer je riječ o geografski izoliranom području, teških socijalnih prilika i za djecu je poražavajuće da ostanu bez ortodonta.
– Velik broj djece sigurno će odustati od terapije jer ljudi nemaju financijske mogućnosti ići do Zagreba. Liječnice iz Vinkovaca i Vukovara izrazile su spremnost dolaziti u Županju, ali bez suglasnosti HZZO-a ruke su mi vezane. Svim silama ću se truditi da djeca ne moraju odlaziti izvan Županje. Najlakše je na vrata ordinacije staviti popis ortodonata, kao što rade mnogi drugi, ali time nisam ništa napravila. Smatram da je mnogo lakše jednom ortodontu doći u Županju i odraditi terapije nego da im sva ta djeca moraju doći na liste čekanja – mišljenja je Lešić.
Donedavno je na listi u županjskom Domu zdravlja bilo oko 900 djece, no nakon promjene Pravilnika o dentalnoj zdravstvenoj zaštiti i ograničavanja prava na besplatni aparatić, trenutačno je oko 300 djece s ortodontskim aparatićima koji se trebaju kontrolirati. Aparatići koje su im napravili Dom zdravlja može naplatiti samo u tri godine, i to u prvoj 35 posto, drugoj 30 i u trećoj godini 35 posto iznosa. Ako nema kontrole, novac koji je Dom zdravlja uložio propada, a nije riječ o malim iznosima, posebice ako se zna da aparatići koštaju i do 15 tisuća kuna. Lešić napominje da su se mnogi roditelji nemarno odnosili prema dobivenom aparatiću i djecu uopće nisu dovodili na kontrole.
A problem ortodonta u županjskom Domu zdravlja trajno će biti riješen za dvije i pol godine, kada se sa specijalizacije vraća liječnica pa će ta zdravstvena ustanova nakon dr. Kosa ponovno imati svoga ortodonta.
Uvažiti geografski položaj
– Ako HZZO udovolji našem zahtjevu, sigurno ću organizirati dolazak ortodonta u Županju i sva će ta djeca proći kontrolu, čak sam našla i jednu rezervnu liječnicu u Zagrebu. Do sada smo uvijek imali razumijevanja od strane HZZO-a jer područje županjske Posavine zbog geografskog položaja može se tretirati kao nekakav otok, i iskreno se nadam da će nam i ovaj put izaći u susret – optimistična je ravnateljica Luca Lešić.
Marija LEŠIĆ OMEROVIĆ/glas-slavonije.hr