Na sastanku je ponovljeno kako su poljoprivreda u cjelini, pa tako i brojna poljoprivredna gospodarstva u Đurićima, Gunji, Posavskim Podgajcima, Račinovcima, Rajevom Selu i Strošincima pretrpjela izuzetno velike štete prouzročene svibanjskom poplavom te su nezadovoljni sporošću provedbe mjera sanacije nastalih šteta i nastavka proizvodnje. Zaključeno je da su zakonskom regulativom i odlukama Vlade i nadležnih tijela propisane nedostatne aktivnosti za obnovu i razvoj poljoprivrede.
Sudionici sastanka konstatirali su da je izostala očekivana, pa i obećana potpora nadležnih tijela prema poljoprivredi kao grani gospodarstva, a sva dosadašnja pomoć ostvarena je od darova pojedinaca, formalnih i neformalnih inicijativa i skupina te strukovnih i humanitarnih organizacija. Kao jedinu, ali ipak vrlo značajnu pomoć poljoprivredi koju je pružilo resorno ministarstvo, istaknuli su zbrinjavanje stoke i dodjelu hrane za evakuiranu i vraćenu stoku.
– Veličina stradalog prostora, brojnost poljoprivrednih gospodarstava i sama visina šteta nadilaze mogućnosti golog preživljavanja, a potrebe su vrlo velike. Velike poljoprivredne površine su još uvijek neobrađene i zapuštene zbog nemogućnosti obrade – upozoreno je.
Nastojanja Ministarstva poljoprivrede i Vukovarsko-srijemske županije u pružanju pomoći u mehaničkom uništavanju ambrozije je hvalevrijedna mjera, no očekivani učinci izostaju. Sudionici sastanka upozorili su na brojne probleme. Izgubljeno je ljetno vrijeme, sve su hladniji i kraći dani, skori dolazak zime zabrinjava sva poljoprivredna gospodarstva zbog opravdanih strahova da se velik broj osoba neće ni vratiti i velik broj gospodarstava neće ni obnavljati.
Brojnost, raznovrsnost i veličina štete, nepostojeća iskustva i dvojbena očitovanja te učestalo najavljivanje različitih mjera potpore uz izostanak suglasja i vjerodostojnosti ili raspodjela pomoći iz nacionalnog proračuna po nepoznatim kriterijima zbunjuju. Sve to među ljude stradale u poplavama unosi dodatno nepovjerenje, osjećaj beznađa i nepodnošljivog ozračja, što otežava provedbu gotovo svih postupaka.
Na preksinoćnjem sastanku u Drenovcima upozoreno je da ozbiljnost situacije i potrebu snažnog zajedništva, a doneseno je i nekoliko zaključaka. Između ostaloga zatražena je hitna isplata nadoknade za štete izazvane svibanjskim poplavama jer je početak nove proizvodnje od životnog značaja. Očekuje se da zakonodavna i izvršna vlast novom zakonskom regulativom i odlukama omoguće stjecanje posebnog statusa i prava na potpore za stradala poljoprivredna gospodarstva.
Marija LEŠIĆ OMEROVIĆ/glas-slavonije.hr
{youtube}xujDvPiW-20{/youtube}