Ovog se vikenda ponovno očekuju ekstremno niske temperature, a prema najavama prognostičara, živa u termometru u pojedinim dijelovima Slavonije spustit će se i do minus 19 stupnjeva Celzijevih.
Potrošnja plina mogla bi dosegnuti razinu od prije dva tjedna kada su se noćne temperature spuštale i do minus 16 stupnjeva i kada je u Plinari istočne Slavonije zabilježena maksimalna potrošnja plina od 325 tisuća kubika dnevno. Tog ekstremno hladnog vikenda na području Vukovarsko-srijemske županije djelatnici PiS-a imali su 45 intervencija, bilo je slučajeva smrzavanja regulatora, a većina kvarova odnosila se na unutrašnje plinske instalacije, odnosno plinska trošila i odvod dimnih produkata. Inače, iz PiS-a napominju da je nakon novogodišnjih blagdana došlo do 50-postotnog povećanja potrošnje u odnosu na prosinac.
– Ovih je dana – pojasnila je za lokalnu radiopostaju direktorica Plinare istočne Slavonije Marija Ratkić, dok su noćne temperature bile do minus 6 stupnjeva, dnevna potrošnja plina oko 220 tisuća kubika i manja je za sto tisuća kubika u odnosu prema spomentom razdoblju od prije dva tjedna koje su pratile ekstremno niske temperature. A zbog osjetnog povećanja potrošnje potrošači plina sada strahuju od previsokih računa za siječanj.
– Prosinac nije bio toliko hladan, bio je ujednačen i prosječni računi za prošli mjesec za kućanstva su nam bili 570 kuna. U stanovima su bili nešto niži, dok su iznosi računa za kuće bili šaroliki jer oni koji nisu ulagali u energetsku učinkovitost imaju puno veće račune – pojasnila je Ratkić.
Moguća nagodba
Iako su većina građana uredni platiše, dobar dio korisnika plin troše zimi, a plaća ga ljeti, jer im je PiS izašao u susret. Naime, ako ljudi dobiju primjerice dva prevelika računa i nisu ih u stanju odmah platiti, dođu u Plinaru na nagodbu.
– Dogovorimo za njih prihvatljivu ratu i plaćaju ujednačene mjesečne iznose. Bitno je da do sljedeće sezone grijanja plate potrošnju od ove sezone – pojašnjava Ratkić. Poručuje da u opskrbi plinom nema nikakvih poteškoća, sve se odvija u najboljem redu i poziva sve potrošače koji imaju problema s plaćanjem računa da dođu i sklope nagodbu.
Napominje i to da je pad distributivne marže za distributera HERA umanjila za 13,5 posto, i to za 2017. godinu, što ujedno znači i pad cijene po metru kubnom za krajnjeg korisnika od 3 do 3,5 posto. Trenutačna prosječna cijena plina iznosi 2,80 kn za kubni metar za tarifni model 2-3. A od 1. travnja ove godine na snagu stupa liberalizacija tržišta plina za kućanstva, što znači da bi krajnji kupac za metar kubni mogao plaćati nižu cijenu od trenutačne.
M.Lešić Omerović/glas-slavonije.hr