Nakon završetka srednjoškolskog obrazovanja, mladim Županjcima se prvi put otvara mogućnost studiranja i u vlastitome gradu. Ako potencijalni studenti s područja županjske Posavine pokažu interes, a minimum je 50 osoba, privatno Veleučilište Baltazar Zaprešić spremno je u Županji otvoriti Dislocirani studij. Veleučilište koje uspješno djeluje već 15 godina fokusirano je na identifikaciju aktualnih i očekivanih budućih deficitarnih zanimanja, čemu su prilagođena i studijska usmjerenja i programi. Tim su povodom predstavnici Baltazara, predvođeni dekanom, dr. sc. Vinkom Morovićem, boravili u Županji i sastali se s gradonačelnikom Davorom Miličevićem i predstavnicima općina u županjskoj Posavini. Predstavili su Veleučilište, programe koje nudi i način na koji se izvode, informacije o školarinama te mogućnosti sudjelovanja studenata u projektu ERASMUS i njihova odlaska po cijeloj Europi, što svakako predstavlja vrlo interesantan način obrazovanja.
– U našoj strategiji razvoja dosta su važni dislocirani studiji jer mi na taj način, koristeći vrlo dobru tehničku opremljenost i praktički kroz mogućnost online studiranja, omogućujemo studentima da preko informatičkih alata mogu obaviti dio predavanja i vježbi i ne moraju putovati i izlagati se suvišnim troškovima. Nastojimo im studiranje svesti u neki racionalni okvir, gdje prolaze financijski bolje nego da studiraju na nekim većim sveučilištima u većim centrima – kaže dekan Morović.
– Sve je prilagođeno studentima, a ne školi i našim profesorima i tu se radi o jednoj sinergiji, gdje smo izračunali da je povoljnije studirati u mjestu odakle student dolazi, a ne da on odlazi u okolne centre i mjesta. Mi nismo došli nikomu ništa nametati, ali vrijeme će pokazati da će se sve više studenata odlučivati upravo za tu opciju, da će s vremenom postati praksa da se ostaje, radi i studira u mjestu gdje se rodite i gdje živite, i da je to potencijalno najbolji način razvoja kadra – uvjeren je.
Gradonačelnik Županje Davor Miličević pozdravlja spremnost Veleučilišta Baltazar za otvaranjem Dislociranog studija u Županji.
– Ovo je tek u povojima, ali za Županju bi to svakako bila velika stvar i borit ćemo se da se tu naprave pomaci. Ovo je privatno veleučilište, a možda se u dogledno vrijeme dobiju i neki programi unutar Ministarstva obrazovanja. Nastojat ćemo privući što više studenata, naših sugrađana i studenata iz okolnih mjesta. Mi ćemo dati svu tehničku podršku i pozivam sve zainteresirane da se jave u gradsku upravu, gdje će dobiti punu informaciju – ističe Miličević. Svjestan je toga da školarina nije jeftina, ali napominje da bi studiranjem na kućnom pragu studenti izbjegli troškove smještaja i putovanja koji nisu zanemarivi. Smatra da potencijalni budući studenti i njihovi roditelji trebaju prepoznati priliku koja im se pruža, da konačno mogu studirati i u Županji, što samo po sebi otvara i druge mogućnosti.
– Godišnja školarina je 17.000 kuna za preddiplomski, a za diplomski studij 20.000 kuna. Na prvi pogled to se možda roditeljima čini puno, međutim, kada se uzme u obzir koliki su troškovi odlaska studiranja u primjerice Osijek, koji je tu najbliži sveučilišni centar, onda to i nije tako. Studentima nudimo sve moguće varijante i mogućnosti plaćanja, a s poslovnim bankama smo sklopili povoljne kredite namijenjene isključivo našim studentima za plaćanje školarine – pojašnjava glavni tajnik Veleučilišta Ninoslav Gregurić Bajza.
Osnovni uvjet upisa na preddiplomski studij je taj da je kandidat završio četverogodišnje srednjoškolsko obrazovanje. Može se upisati na dva načina, preko državne mature ili prijamnog ispita, u dva upisna roka, ljetnom i jesenskom.
Svojim studentima Baltazar nudi predidplomske studije: Poslovna ekonomija i financije, Menadžment u kulturi i Menadžment uredskog poslovanja te Informacijske tehnologije, koji su bitno osvježili i proširili polje visokoga obrazovanja u Hrvatskoj.
M.Lešic Omerovic/glas-slavonije.hr
4 Comments
Ian
I eto, vjerojatno ce u nepovrat otici jos jedna krasna prilika da Zupanja svojim novcima ( kojim ) potpomogne razvoj Zapresica i slicnih <nama bliskih krajeva.
Nikako mi ne ide u glavu ( a ni negdje drugdje) kako je moguce da se nekome iz Zapresica isplati otvoriti dislocirani studij u Zupanji, a Zupanjcima se ne isplati otvoriti nedislocirani studij u Zupanji.
Zar je moguce da Zagorci bolje poznaju Zupanjske potrebe za pojedinim obrazovnim profilima od samih Zupanjaca.
Moguce, jer Zupanji ne treba nikakvih profila, poglavito joj ne treba obrazovnih ili obrazovanih profila,likova i slicno.
Dobro nam je ,upravo ovako, kako nam jeste. Ne mjenjaj,ne valiraj( talasaj).
Hvala Bogu pa barem netko misli da u Zupanji moze naci 50 osoba koje su u stanju ,uz sve troskove, izbrojati 17 000 kuna za diplomu.
Sve u svemu ,super. Ne treba nista dodavati , a oduzeti se ionako nema sta i nema od koga.
veseli i zdravi bili
Big brother
Nisam ni pročitao članak jer naslov mi govori dovoljno…u RH ima više nego dovoljno fakulteta, veleučilišta i previše, znanje samim tim sve više degradirano, kvaliteta studiranja na takvim veleučilištima je zabrinjavajuća jer profesori dolazak na takve dislocirane studije gledaju samo kao ekstraprofit….prolaznost studenata je velika na ispitima, štancaju ih kao na traci a pogotovo se štancaju zanimanja koja nikome više ne trebaju..
Ovome se nitko ne treba veseliti jer to nije u svrhu obrazovanja nego zarade vlasnika takvih studija i profesora koji imaju dobre ugovore i visoke dnevnice a naši Županjci bi bili ovce za šišanje…
Županjac
Nema šta, sve tražena zanimanja… Opet će se završavati fakulteti, ljudi neće imati posla, a onda kreće žaljenje kako se ni sa diplomom u Hrvatskoj ne može naći posao… Da se organizira kvalitetan program učenja računalnog programiranja i web-dizajna više bi bilo koristi nego od ovoga fakulteta… ali tko voli nek izvoli….
Anonimno
“Godišnja školarina je 17.000 kuna za preddiplomski, a za diplomski studij 20.000 kuna. Na prvi pogled to se možda roditeljima čini puno, međutim, kada se uzme u obzir koliki su troškovi odlaska studiranja u primjerice Osijek, koji je tu najbliži sveučilišni centar, onda to i nije tako”
– Ava Karabatić