Pripadnici školske prometne jedinice mogu biti učenici koji su navršili 12 godina, koji imaju suglasnost roditelja i koji su primjerni u učenju i vladanju. Osposobljavanje pripadnika školske prometne jedinice obuhvaća prometno–preventivni odgoj, poznavanje pravila prometa, prometne znakove i upravljanje prometom, a nakon provedene teoretske i praktične edukacije učenici dobivaju iskaznicu.
Pripadnici školskih prometnih jedinica osposobljavaju se kako bi što uspješnije upravljali prometom na cestama, pružili pomoći sudionicima u prometu te sudjelovali u prometno-preventivnim i odgojnim aktivnostima, a u njihovom osposobljavanju sudjeluju policijski službenici, učitelji tehničke kulture i djelatnici lokalnih autoškola. Obuka je provedena sukladno Pravilniku o programu i načinu osposobljavanja i djelovanja te odori i oznakama prometnih jedinica mladeži i školskih prometnih jedinica.
Njihova osnovna zadaća kao pripadnika takve jedne jedinice je sudjelovanje u svim aktivnostima povezanima s prometom, a jedna od svakako najodgovornijih zadaća je da u neposrednoj blizini osnovnih škola osiguravaju prijelaz djece i ostalih preko kolnika ili obilježenog pješačkog prijelaza. Za vrijeme obavljanja poslova pripadnici školskih prometnih jedinica dužni su nositi propisanu odoru te poslove upravljanja prometom obavljati samo uz prisustvo policijskog službenika.
Edukacijom pripadnika školskih prometnih jedinica, djeca postaju svjesna odgovornosti i posljedica koje mogu imati kao pješaci i vozači bicikla, skejta ili koturaljki na cesti.
Nadamo se da će vozači u susretu s pripadnicima školske prometne jedinice kod pješačkog prijelaza pokazati visoku razinu prometne kulture.
Ovom prilikom zahvaljujemo se svim uključenim subjektima zaslužnim za osnivanje školske prometne jedinice (HAK Županja, Osnovna škola Ivana Kozarca).