Budućim vozačima posebna je pozornost ukazana na odgovorno ponašanje u prometu tj. na dosljedno poštivanje prometnih pravila i znakova kako bi se smanjio broj najtežih prekršaja u prometu koji je u uskoj uzročno-posljedičnoj vezi s nastankom prometnih nesreća. Tijekom predavanja najveću je znatiželju kod mladih pobudila demonstracija uređaja za ispitivanje prisutnosti alkohola u organizmu „Drager“, kojim se svakodnevno služe policijski službenici tijekom kontrole vozača u prometu.
Zanimalo ih je primjerice može li uređaj pokazati veću ili manju koncentraciju od stvarne, može li se nedovoljnim ili isprekidanim upuhivanjem zraka „prevariti“ uređaj, no, policijski službenici vješto su ih razuvjerili kako su takvi pokušaji bezuspješni jer je već i samo odbijanje alkotestiranja prekršaj. Ovim prigodnim predavanjem, najvećim dijelom posvećenim analizi prometnih nesreća odnosno čimbenicima koji su njihovi uzročnici, policijski službenici nastojali su mlade kandidate za vozače prije svega pozvati sa usvajanje prometne kulture, koja, osim pravilnog odvijanja prometa, donosi sigurnost sudionika u prometu, ali i spašava ljudske živote.
O pravilnom načinu pružanja prve pomoći ozlijeđenima u prometnoj nesreći također je bilo govora, no, taj stručni, medicinski, dio predavanja vodila je liječnica Doma zdravlja Županja. Na kraju predavanja podijeljeni su i leci sa savjetima kako pravilno postupiti ukoliko ste sudionik prometne nesreće.