Temperature sve veće, suše učestalije, a oborina sve manje. Rješenje za poljoprivrednike? Navodnjavanje!
U Republici Hrvatskoj navodnjava se oko 12.000 ha poljoprivrednih površina i nalazi se na jednom od posljednjih mjesta u Europi. Učestalost pojave suša posljednjih godina utjecala je na mišljenje javnosti o potrebi navodnjavanja. Navodnjavanjem bi se kao melioracijskom mjerom održavala optimalna vlažnost tla tijekom vegetacijskog razdoblja, a time bi se osigurala stabilnija i viša poljoprivredna proizvodnja. Najviši prinosi se postižu kada je najpovoljniji odnos zraka i vode u tlu, a poglavito u kritičnim razdobljima svake kulture.
Osnovni ciljevi razvoja navodnjavanja u RH su: borba protiv suše, povećanje proizvodnje, veća konkurentnost poljoprivredne proizvodnje na domaćem i stranom tržištu, povećanje vrijednosti poljoprivrednog sektora u ukupnom gospodarstvu i racionalnije gospodarenje vodnim resursima.
Problem navodnjavanja je prisutan i na području Vukovarsko-srijemske županije. Prinosi ratarskih kultura dostižu visoke međunarodne normative samo na površinama na kojima je osigurano primjereno navodnjavanje. Prema trenutnim pokazateljima (Izvor: Popis poljoprivrede 2003.), navodnjavane površine poljoprivrednih kućanstava iznose ukupno 166,96 ha, a navodnjavane površine u realizaciji poslovnih subjekata na području Vukovarsko-srijemske županije zauzimaju 605 ha, što bi ukupno iznosilo 771,96 ha, što čini samo 0,64% u ukupnim navodnjavanim površinama RH. Potrebno je reći, da je naznačena površina značajno ispod razine trenutnih potreba i zahtjeva za kvalitetnom poljoprivrednom proizvodnjom istraživanog područja (Izvor: Plan navodnjavanja za područje Vukovarskosrijemske županije).
Nedvojbeno je da u budućnosti neće biti uspješne i kvalitetne poljoprivredne proizvodnje bez navodnjavanja te je neophodno osigurati odgovarajuće sustave navodnjavanja, a isto tako je neophodno započeti sa uzgojem ekonomski isplativijih poljoprivrednih kultura.
S obzirom da navodnjavanje kao način „borbe“ protiv suše nije svima blizak pojam, pogotovo poljoprivrednicima koji imaju veoma malo podataka o samim sustavima za navodnjavanje, količinama vode koja im je potrebna, podacima dostupnosti podzemnih voda na njihovim površinama, stupili smo u kontakt s direktorom i susvlasnikom najveće hrvatske tvrtke za izvođenje reversnih zdenaca (bunara) Ivanom Tolarićem, mag.geol., koji je ujedno i naš susjed iz Štitara. Kako smo dobili informacije da će uskoro izvoditi zdence za navodnjavanje na području Županje, upitali smo ga za kratku izjavu pa nam je odgovorio.
Prije svega, zahvalio bih Vam na upitu i zainteresiranosti da pomognete ljudima s našeg područja u informiranju oko navedenog problema koji će biti sve učestaliji s obzirom na klimatske promjene. Tvrtka VODOVOD-HIDROGEOLOŠKI RADOVI d.o.o. izvodi zdence na području cijele RH za potrebe sustava javne vodoopskrbe (vodocrpilišta), sustave navodnjavanja, opskrbe vodom farmi i tvornica. U zadnje četiri godine sve češće izvodimo zdence za navodnjavanje poljoprivrednih površina pa tako i na području VSŽ, ali činjenica je da se izuzetno malo površina navodnjava što je zaista šteta s obzirom na količine podzemnih voda koje su nam dostupne. Svima tvrtkama, obrtima i fizičkim osobama koje su zainteresirane ili bi htjele osobno vidjeti način izvođenja zdenaca, popričati općenito o mogućnostima navodnjavanja, provedbi radova ili imaju ikakva pitanja mogu doći u razdoblju od 18.7. do 20.7. pogledati izvođenje zdenca dubine 120 metara, promjera bušenja 850 mm, ugradnje čelične konstrukcije promjera 406 mm, na katastarskoj čestici 4074/2 K.O. Županja (lokacija na slici ispod, lenija preko puta svečane sale Tena) ili se slobodno javiti na telefone i mail adrese dostupne na web stranici www.hgr.hr , a i osobno ću biti prisutan na lokaciji u navedenim datumima. Još jednom bih zahvalio na javljanju i nadam se da će se odazvati što veći broj poljoprivrednika kako bi se potencijalno krenulo prema boljem iskorištavanju prirodnih dobara u svrhu povećanja proizvodnje hrane i veće profitabilnosti za same proizvođače. Lijep pozdrav svima i vidimo se!
Hvala Ivanu za detaljan odgovor, želimo mu puno sreće u daljnjem radu, a i mi se nadamo da smo nekome pomogli ovim člankom i da će se stvari po pitanju navodnjavanja poljoprivrednih kultura u našoj županiji, a i ostatku Hrvatske poboljšati.
Lokacija bušenja zdenca u Županji
(Izvor: geoportal.dgu.hr)
Proslijedio:
Mato Dominković