i javnih vatrogasnih postrojbi, a posla ima i policija. Osim velikih šteta koje širenje požara može prouzročiti, upozorio je ovih dana pročelnik županijskog Odjela za poljoprivredu, šumarstvo i ruralni razvoj Andrija Matić, poljoprivrednici moraju znati i da spaljivanje bilo kojih biljnih ostataka na poljoprivrednim površinama nije dopušteno. “Ispregovarani europski standardi govore da nije dopušteno spaljivati biljne ostatke, a ukoliko se to dogodi, doći će do smanjenja poticaja”, kazao je Matić. Dodaje kako poljoprivrednici moraju shvatiti činjenicu koliko paljenje biljnih ostataka štetno djeluje na kvalitetu tla, dok se s druge strane zaoravanjem svih biljnih ostataka obradivo tlo oplemenjuje u strukturnom i organskom smislu.
Podsjetimo, po Pravilniku o uvjetima višestruke sukladnosti u poljoprivrednoj proizvodnji jedan od uvjeta koji postaju obaveza u ostvarivanju prava na izravna plaćanja od 1. siječnja 2011. godine je i zahtjev za čuvanje organske tvari u tlu. U opisu zahtjeva za čuvanje organske tvari u tlu stoji da mjere koje mora provoditi obveznik, a to su podnositelji zahtjeva za izravna plaćanja i potpore ruralnog razvoja, jesu: “zaoravanje žetvenih ostataka, a ne njihovo spaljivanje. Spaljivanje žetvenih ostataka dopušteno je samo u cilju sprečavanja širenja ili suzbijanja biljnih štetočina”. Kod utvrđenog nepoštivanja, kao rezultata namjernog neispunjavanja uvjeta, umanjenje poticaja iznosi 20 posto od ukupnog iznosa. Žetva je završila, ali na mnogim poljima još su uvijek ostaci slame i strništa i “sezona paljenja” još nije završila.
Ovih dana i iz Policijske uprave Vukovarsko-srijemske podsjetili su na sve propise i mjere vezane uz spaljivanje biljnog otpada. U slučaju izazivanja požara, upozoravaju iz policije, novčane kazne za fizičke osobe koje izazovu požar kreću se od 15.000 do 150.000 kuna ili kazna zatvora od 60 dana, a za osobe koje izazovu požar iz nehaja novčane kazne kreću se od 2.000 do 15.000,00 kuna. Novčanom kaznom od 15.000 do 150.000 kuna kaznit će se za prekršaj pravna osoba koja propustom izazove požar, a novčanom kaznom od 2.000 do 15.000 kuna odgovorna osoba u pravnoj osobi.
Kazna i za šutnju o požaru
Isto tako, fizičke i pravne osobe dužne su Policijskoj upravi neposredno ili putem centra 112 prijaviti nastanak požara i pružiti sve informacije o požaru. U suprotnom novčanom kaznom od 1.000 do 15.000 kuna kaznit će se fizička osoba koja ne prijavi nastanak požara.