Razlog tomu je dob liječnika, koji je napunio 65 godina. Naime, zdravstvenim radnicima u mreži javne zdravstvene službe pravo na obavljanje privatne prakse po sili zakona prestaje kada navrše 65 godina ako od resornog ministra ne dobiju odobrenje za produženje rada. U slučaju županjskog liječnika opće medicine, dr. Željka Bobalića, zatražena suglasnost za produženje rada je izostala. Mnogi su se pacijenti ovih dana neugodno iznenadili kada su ih dočekala zaključana vrata ordinacije u Velikom kraju i istaknuta obavijest o odlasku njihova liječnika u mirovinu. Uskraćivanje suglasnosti za daljnji rad mnoge je iznenadilo, pa i samog dr. Bobalića. Očekivalo se da će ordinacija, koju je godinama uspješno vodio i skrbio se o čak 1.700 pacijenata, unatoč dobnoj granici, ipak moći nastaviti raditi i da se država neće odreći njegove stručnosti.
To više što je nedostatak liječničkog kadra na krajnjem istoku Hrvatske kronični problem i sve se čini kako bi se raznim stimulativnim mjerama liječnike privuklo i zadržalo u rubnim područjima. No ministar je procijenio kako prestankom prava dr. Bobalića na obavljanje privatne prakse neće doći do ugroženosti pružanja zdravstvene zaštite na županjskom području. Zahvaljujući brzoj reakciji ravnateljice županjskog Doma zdravlja Luce Lešić, koja je također ostala zatečena iznenadnim zatvaranjem ordinacije, nijedan pacijent nije ostao bez zdravstvene zaštite.
U Domu zdravlja osnovan je novi tim opće medicine Županja VII, tako da se pacijenti dr. Bobalića već od 2. siječnja mogu javljati u novootvorenu ordinaciju, privremeno smještenu u prostorijama dr. Šefketa Šabanovića, i to ponedjeljkom i utorkom prijepodne, a ostalim danima poslijepodne. Djeca do sedam godina bit će primljena u pedijatrijsku ordinaciju dr. Ernestine Šabanović. Do zapošljavanja liječnika i sestre, u novootvorenoj ordinaciji, koja će uskoro biti preseljena u novi prostor na drugom katu Poliklinike koji se uređuje, izmjenjivat će se liječnici iz ostalih šest ordinacija.
Marija LEŠIĆ OMEROVIĆ