Naime, podjela zajedničke imovine, prava i obveza između Županje i Štitara nije završena u zakonskom roku, pa se arbitraža nametnula kao jedino rješenje, u kojem će presuditi Povjerenstvo Vlade RH za rješavanje sporova o pravima općina, gradova i županija. U studenom 2013. godine Gradsko vijeće Županje udovoljilo je zahtjevu načelnika Štitara Marka Bikića i donijelo odluku o podjeli nekretnina između Grada Županje i Općine Štitar. Vijećnici su jednoglasno dali suglasnost da se po načelu jedinstvenosti sve nekretnine koje su u zemljišnim knjigama upisane kao vlasništvo ili koje su na temelju zakona ili isprava u izvanknjižnom vlasništvu Grada Županje, a nalaze se na području Štitara, prenesu u vlasništvo te općine. Odluka Gradskog vijeća Županje proslijeđena je arbitražnom povjerenstvu na daljnje postupanje, no problem je u tome, doznajemo od načelnika Bikića, što je aktualna vlada nakon preuzimanja vlasti to povjerenstvo raspustila i još nije imenovala novo.
– Već sam nekoliko puta slao požurnice i zamolbe za imenovanje nove arbitražne komisije, jer je ona koju je imenovala bivša vlada raspuštena. To nam je velik problem jer već godinama čekamo da se napokon završi s podjelom imovine i da konačno i Štitar može funkcionirati kao i sve druge jedinice lokalne samouprave. Ali Vlada se do sada još nije udostojila to napraviti. Tražio sam i sastanak, ali nikada nikakvu povratnu informaciju nisam dobio – kaže Bikić. Upozorava da je to velika kočnica u poduzimanju bilo kakvih aktivnosti s ciljem razvoja i poboljšanja uvjeta življenja na tom području.
– Nismo se mogli kandidirati za povlačenje sredstava iz europskih fondova ni aplicirati naše projekte na natječaje kada nismo vlasnici nekretnina za koje smo željeli povući novac, i to nas je cijelo vrijeme kočilo – objašnjava Bikić. A svaki prihod u ionako vrlo skroman i tanak općinski proračun Štitaru puno znači. Zbog neriješenih imovinskopravnih odnosa onemogućen je i u izradi najvažnijih dokumenata za funkcioniranje općine.
– Moramo izraditi program ukupnog razvoja, kojim moramo obuhvatiti baš sve, imovinu Općine, vlasništvo države, pravne i poslovne subjekte… A kako ćemo u program unositi vlasništvo Općine ako nismo vlasnici? A bez programa ukupnog razvoja ne možemo aplicirati na Mjeru 7, koja ide od Ministarstva poljoprivrede i koja nam puno znači, ali zbog navedenog ne možemo dobiti ni kunu – ogorčen je Bikić. Neshvatljivo mu je da Vlada u tri godine nije mogla imenovati arbitražno povjerenstvo koje bi riješilo problem podjele imovine, provelo odluku Gradskog vijeća Županje i Štitaru konačno dodijelilo njegove nekretnine.
– Do sada smo funkcionirali tako da smo za sve investicije koje smo radili u općini tražili suglasnost Grada Županje. Dobili smo je, to nije bilo sporno. Ali apsurd je da Općina Štitar, kao samostalna jedinica lokalne samouprave, za svoje područje gradi općinsku zgradu i za to mora tražiti suglasnost Grada Županje. Jedinstven smo slučaj u Hrvatskoj. Općina ni na nebu ni zemlji, imamo općinu, a nemamo imovinu – zaključuje Bikić.