Vlasnici kuća I. i II. stupnja oštećenja mogli su birati žele li novčanu isplatu ili obnovu u organizaciji države; kuće III. stupnja oštećenja obnavlja isključivo država, jer su kod njih moguća oštećenja konstruktivnih elemenata, a za kuće na kojima sanacija nije moguća odnosno isplativa vlasnici potpisuju izjavu kojom pristaju da se ruševna kuća ukloni i umjesto nje sagradi nova. U Ministarstvu ističu kako država ne može poduzimati ni jedan korak na obnovi kuće bez suglasnosti, odnosno izjave vlasnika.
Obnova škola i ambulanti
Od 535 izjava 120 vlasnika dobilo je prvu ratu novčane isplate za kuću I. stupnja oštećenja, a 92 vlasnika dobila su prvu ratu novčane isplate za kuću II. stupnja oštećenja. Ukupno je isplaćeno oko šest milijuna kuna. Prema istim podacima, 76 kuća obnavlja država, koja je do sada uklonila 123 urušene kuće. Do 21. kolovoza počela je gradnja pet kuća, a ne desetke je gradilišta u pripremi. U isto vrijeme obnavlja se deset zgrada javne namjene, i to zgrada OŠ Antuna i Stjepana Radića u Gunji i područna škola u Gunji, zgrada ambulante u Gunji; zgrada OŠ Ivan Filipovi, zgrada društvenoga doma i ambulante u Račinovcima, područna škola i zgrada ambulante u Rajevu Selu te zgrada OŠ u Strošincima i tamošnja ambulanta. Školske zgrade trebale bi biti obnovljene do početka školske godine, a završetak radova na zdravstvenim ambulantama očekuje se do 15. rujna.
Dvije komisije – dvije razine vode
A ogorčena Mara Franjić iz Gunje, čija se obitelj odlučila sama obnavljati, požalila nam se kako su dolazile dvije komisije i izmjerile dvije različite razine vode koja im je poplavila kuću. Priznata je ona niža i svrstana je u kategoriju u kojoj vlasnici dobijaju 40.000 kuna.
– Prva je izmjerila da je voda u kući bila 90 centimetara, a druga 77 centimetara. U međuvremenu, između dolaska dviju komisija, zbog sušenja kuće obila sam žbuku sa zidova prema preporuci stručnjaka i same ministrice Mrak Taritaš, 1,5 metara iznad crte, jer se vlaga visoko pojavila. Umjesto da budem u II. kategoriji i dobijem 70.000 kuna, a kuća ima 140 metara četvornih, svrstali su me u I. kategoriju, za koju se dobije 40.000 kuna. Uložila sam prigovor čim sam dobila ugovor na potpisivanje i tada su rekli da ćemo zbog toga biti zadnji na redu – očajna je Mara, koja se smatra oštećenom. Napominje da takvih slučajeva ima više, a čudno je da svi njeni susjedi imaju II. kategoriju oštećenja, čak i oni čije su kuće na višem terenu i svi se čude kako je jedino njezina kuća gdje je razina vode bila ista kao i u njihovima, svrstana u nižu kategoriju.
– Ne znam kome se još mogu požaliti, jer ovo stvarno nema smisla – ogorčena je Gunjanka.
Marija LEŠIĆ OMEROVIĆ/glas-slavonije.hr