Riječ je o prvoj izložbi autora Hrvoja Tkalca, povjesničara i kustosa Zavičajnog muzeja Stjepana Grubera u Županji. Otvorenom ju je proglasio županjski dogradonačelnik Kruno Šarić. O odličnoj suradnji s Državnim arhivom u Vukovaru, koja je rezultirala ovom značajnom i atraktivnom izložbom, govorila je ravnateljica Zavičajnog muzeja Stjepana Grubera, Janja Juzbašić. Ravnatelj Državnog arhiva u Vukovaru Stjepan Prutki ukazao je na važnost čuvanja pisane dokumentarne riječi i arhivskog gradiva.
“Ono što nije zapisano u izvorima, kao da se nije dogodilo. Upravo zato naša je zadaća, želja i misija koristiti svaku prigodu da potenciramo ulogu arhivskog gradiva kao dijela kulturnog dobra. Kao i sada, zahvaljujući trudu i želji kolege Hrvoja Tkalca koji je u obradu ove teme uložio enormno mnogo truda, vremena i mukotrpnog rada, i sabrao ne samo vrijedno arhivsko nego i muzejsko, ali i gradivo u vlasništvu privatnih kolekcionara, što je vrlo važno”, kazao je Prutki.
Autor izložbe Hrvoje Tkalac podsjetio je na riječi američko-španjolskog filozofa i povjesničara koji je upozorio da će oni koji ne pamte svoju prošlost biti prisiljeni ponoviti je.
– Mi ovdje govorimo o stogodišnjici rata koji je bio okrutan, gdje je bilo strahovito stradanje, ali kad se zapitamo što se dogodilo do dana današnjeg, je li došlo do promjene u svijesti ljudi, nije se dogodilo apsolutno ništa. Kroz cijelu civilizaciju nismo naučili da ne treba ratovati. Ovo bih želio prikazati kroz jednu šaljivu anegdotu: Što je civilizacija? Put od pećine pa do atomskog skloništa, što sasvim slikovito govori gdje se nalazimo i kamo idemo – rekao je Tkalac.
Kroz bogato i vrijedno muzejsko i arhivsko gradivo – spise, plakate i fotografije te oružje, dijelove uniforme, vojne medalje i drugo, izložba je posjetitelje vratila u vrijeme po mnogočemu sudbonosno za naše krajeve – vrijeme kada se pisala nova hrvatska povijest. Riječ je o gradivu Državnog arhiva u Vukovaru, Državnog arhiva u Osijeku, Hrvatskog državnog arhiva, Zavičajnog muzeja Stjepan Gruber Županja, kao i izlošcima u posjedu istaknutih privatnih kolekcionara. Svi oni predstavljaju svojevrsni vremeplov koji vodi posjetitelje kroz društveno-političke, kulturne, gospodarske i zdravstvene prilike u Županji i županjskoj Posavini (tadašnji Županjski kotar) tijekom Prvog svjetskog rata i poraća. Izložba se može razgledati do 26. studenoga 2014. godine.
M.Lešić Omerović/glas-slavonije.hr