Riječ je o obnovi zgrada, a kako je pojasnila ministrica graditeljstva Anka Mrak Taritaš, nakon više od četiri mjeseca ustanovljeno je da se program treba upotpuniti u odnosu na dvije činjenice: zgrade nulte kategorije, ali i škole.
– Riječ je o zgradama gdje voda nije bila u samim kućama, ali sad se vidjelo da su zbog vode koja je na tom području dugo bila temelji potonuli i da na zgradama imamo pukotine, te smo uveli nultu kategoriju kako bismo sanirali takve zgrade. Uvjet je do 1. veljače da se građani jave da se uvjerimo u štetu. Građani imaju izbor, dakle dvije su mogućnosti, naknada u novcu, 20.000 kuna ili da mi saniramo štetu – rekla je Mrak Taritaš.
Druga je činjenica, pojasnila je ministrica, da je škole, koje se nalaze izvan poplavljenih područja, a u kojima su bili smješteni dobrovoljci, potrebno “upristojiti”.
– Postoje zgrade koje su javne namjene. Pritom ponajprije mislim na škole koje se nalaze izvan poplavljenog područja, a gdje je za vrijeme katastrofe bila smještena vojska, odnosno drugi dobrovoljci, tako da ovim programom omogućujemo da i to saniramo, odnosno ‘upristojimo’ nastale posljedice – zaključila je Mrak Taritaš.
Odlukom o izmjenama i dopunama Programa obnove utvrđuje se pet kategorija oštećenja zgrada umjesto dosadašnje četiri kategorije, ovisno o visini vodnog lica poplave (VLP). To su: 0. kategorija ispod poda prizemlja, I. kategorija VLP visine ispod 0,9 m od poda prizemlja; II. kategorija VLP visine od 0,9 m do visine krovne konstrukcije, odnosno krovišta; III. kategorija VLP visine kojom je zahvaćeno i krovište; te IV. kategorija koja je određena za uklanjanje i izgradnju nove zgrade.
Također su utvrđene i mjere za sanaciju i predvidivi radovi za zgradu s 0. kategorijom, koje imaju štetu od djelovanja vode i koje ne zadovoljavaju kriterije propisane za druge kategorije. Utvrđeno je da će se novac za stambenu zgradu nulte kategorije isplatiti jednokratno nakon izdavanja Odluke o obnovi. Odluka se donosi na temelju dokumentacije koja je podnesena u roku najkasnije do 1. veljače 2015. godine, s obzirom na činjenicu da je Zakonom o saniranju posljedica katastrofe na području Vukovarsko-srijemske županije utvrđen rok za saniranje posljedica katastrofe do 30. lipnja 2015. godine.
Marija LEŠIĆ OMEROVIĆ/glas-slavonije.hr