Telad se otkupljuje za 22 kune po kilogramu, junice za 10,50 kuna, tovni bikovi za 13, krave za 7,50, prasci za 19,50, tovne svinje za 12, krmače za devet, ovce za osam kuna, janjad za 22 kune, koze za devet i jarad za 27 kuna po kilogramu. Otkupna cijena konja je deset kuna, a ždrebadi 15 kuna za kilogram. Na te cijene valja dodati još 0,50 kuna subvencije po kilogramu, a trošak transporta ide na račun otkupljivača. Uprava veterinarstva i sigurnosti hrane Ministarstva poljoprivrede osigurava popratnu dokumentaciju na teret državnog proračuna. Najveći bik, u vlasništvu Zvonka Barišića iz Drenovaca, koji je jučer stigao na otkupno mjesto, težio je čak 980 kilograma.
– Ovo je dobar potez države jer već dugo nismo svinje prodali po tako dobroj cijeni. Najvažnije nam je sada da se ispoštuju dogovoreni rokovi plaćanja od osam dana. Odšteti za usjeve, kako čujemo, ne moramo se nadati prije jeseni, tako da nam je prodaja stoke jedini spas i šansa da se malo potkrvimo i osiguramo nešto novca da možemo dalje – kaže uzgajivač Antun Golubović iz Đurića. Iznenadilo ga je, kaže, kada je jučer na mjestu otkupa čuo da će stoka završiti u izvozu.
– Nama godinama pričaju bajke da za našu stoku nitko vani nije zainteresiran i da nije kvalitetna. Otkupljivač nam je rekao da stoku najprije odvozi u prihvatilište u Okučane, a potom odlazi za Makedoniju i Kosovo – rekao je. Teška srca na interventni otkup odlučila se i obitelj Anice Kozić iz Posavskih Podgajaca.
– Dugovi su tu, zemlja nam je poplavljena, ostali smo bez hrane i stoke se moramo riješiti. Jako nam je teško. Devetero nas je u kući i uzalud nam dugogodišnjeg truda i rada mog muža i dva sina, kada će sve ostati prazno – kaže Anica Kozić.
M.Lešić Omerović/glas-slavonjie.hr