U zadnje vrijeme u Županji svjedoci smo raznoraznih organiziranih javnih okupljanja, od privatnih do društvenih i političkih. Pogledajmo kako je to zakonski regulirano. Javna okupljanja u smislu Zakona o javnom okupljanju („Narodne novine 128/99, 90/05, 139/05, 150/05, 82/11, 78/12“) smatraju se mirna okupljanja i javni prosvjedi, javne priredbe i drugi oblici okupljanja.
1. MIRNIM OKUPLJANJEM I JAVNIM PROSVJEDOM podrazumijeva se svako organizirano okupljanje više od 20 ljudi, koje se održava radi javnog izražavanja i promicanja političkih, socijalnih i nacionalnih uvjerenja i ciljeva.
Rok za prijavu?
Mirno okupljanje i javni prosvjedprijavljuju se najkasnije 5 (pet) dana prije početka održavanja, a iznimno iz osobito opravdanih razloga, prijava se može podnijeti najkasnije 48 sati prije početka održavanja.
Podaci koje je potrebno navesti u prijavi: svrhu, mjesto, dan i vrijeme održavanja mirnog okupljanja i javnog prosvjeda,podatke o organizatoru ili njegovom zastupniku, osobne podatke voditelja mirnog okupljanja i javnog prosvjeda, broj redara, predmnijevani broj sudionika.
2. JAVNIM PRIREDBAMA podrazumijevaju se okupljanja, organizirana radi ostvarivanja prihoda u okviru registrirane djelatnosti, a koja, s obzirom na predmnijevani broj sudionika ili narav priredbe zahtijevaju poduzimanje posebnih sigurnosnih mjera.
Rokza prijavu?
Prijavu javne priredbe podnosi se najkasnije 7 (sedam) dana prije početka održavanja.
Uz prijavu javne priredbe, koja se održava na javnim prometnim površinama, potrebno je pribaviti i odobrenje iz područja prometa, odnosno sigurnosti prometa na cestama.
Podaci koje je potrebno navesti u prijavi: ime i prezime, OIB ili JMBG, naziv i sjedište organizatora te osobne podatke odgovorne osobe organizatora, podatke o voditelju javne priredbe, ustroju redarske službe i broju redara, svrhu, mjesto, dan i vrijeme održavanja javne priredbe, mjere osiguranja reda i mira, prosudbu o broju sudionika.
Zabrana održavanja javne priredbe: načelnik PU rješenjem će zabraniti održavanje javne priredbe temeljem razloga navedenih u članku 28. stavak 1., točka1., 2., 3. i 4. Zakona o javnom okupljanju.
Protiv rješenja PU o zabrani održavanja javne priredbe organizator može u roku od 48 sati od dostave rješenja podnijeti žalbu Ministarstvu unutarnjih poslova koje je dužno u roku od 48 sati od prijama žalbe donijeti konačno rješenje.
3. DRUGI OBLICI OKUPLJANJApodrazumijevaju okupljanja kojima je svrha ostvarivanje gospodarskih, vjerskih, kulturnih, humanitarnih, športskih, zabavnih i inih interesa.
Rok za prijavu?
Drugi oblici okupljanjase ne prijavljuju, ali u iznimnim situacijama kao što je predmnijevani broj sudionika ili narav okupljanja koji zahtijevaju poduzimanje posebnih sigurnosnih mjera izvan redovite djelatnosti mjesno ovlaštene policijske uprave, potrebno je prijavitiokupljanje najkasnije 48 sati prije početka održavanja. Policiji se ne treba prijavljivati druge oblike okupljanja koja se organiziraju u prostorima namijenjenima za takva okupljanja, poput koncerata u koncertnim dvoranama, sastanaka udruga u službenim prostorijama ilisvadbi u restoranima
– U koliko prijava javnog okupljanja sadrži neki formalni nedostatak ili je nerazumljiva ili nepotpuna podnositelj prijave dužan je prema uputi policije nedostatke u određenom roku otkloniti a uz upozorenje da će se u suprotnom smatrati da prijava nije niti podnijeta.
– U koliko prijavitelj u određenom roku nedostatke ne otkloni policijska uprava će o tome donijeti zaključak u pisanom obliku, a neposredno usmeno ili telefonom ga priopćiti podnositelju koji na navedeni zaključak ima pravo posebne žalbe koju podnosi komisiji za žalbe MUP-a.
Prijava javnog okupljanja?
Javno okupljanje prijavljuje organizator ili njegov ovlašteni zastupnik nadležnoj policijskoj upravi na čijem se području mirno okupljanje i javni prosvjed namjerava održati. Organizator je pravna osoba ili pojedinac, koji u skladu s odredbama Zakona o javnom okupljanju priprema, ustrojava i nadzire održavanje mirnog okupljanja i javnog prosvjeda.
Što se ne prijavljuje?
Ne prijavljuje se okupljanja, sastanci, tribine, okrugli stolovi ili okupljanja registriranih političkih stranaka te sindikalnih i drugih udruga koja se održavaju u zatvorenim prostorijama prikladnim za te svrhe.
Dužnosti organizatora?
-osigurati red i mir na mirnom okupljanju i javnom prosvjedu.
-osigurati dovoljan broj redara, a obavljanje redarskih poslova može povjeriti trgovačkom društvu registriranom za obavljanje zaštitarske djelatnosti.
-osobito je dužan poduzeti sve potrebne mjere da sudionici mirnog okupljanja i javnog prosvjeda ne budu naoružani i ne čine štetu.
-dužan je omogućiti prolazak vozilima policije, hitne pomoći, vatrogasnim vozilima i vozilu istražnog suca.
Dužnosti voditelja javnog okupljanja?
-Voditelj mirnog okupljanja i javnog prosvjeda je od organizatora određena osoba koja nadzire mirno okupljanje i javni prosvjed i usmjerava rad redara.
-Voditelj je dužan poduzimati potrebite mjere radi osiguravanja reda i mira na mirnom okupljanju i javnom prosvjedu.
-Voditelj je dužan prekinuti mirno okupljanje i javni prosvjed ako nastupi zbiljska i izravna pogibelj od nasilja.
-Voditelj može odlučiti da se prekinuto mirno okupljanje i javni prosvjed nastavi nakon što je uspostavljen red i mir.
Obveze redara?
-Redar je od organizatora određena osoba koja obavlja poslove održavanja reda i mira.
-Redar je za vrijeme obavljanja poslova održavanja reda i mira dužan štiti sudionike te imovinu koja se nalazi na prostoru na kojem se održava mirno okupljanje i javni prosvjed.
-Redar je za vrijeme obavljanja redarskih poslova na rukavu dužan nositi vidljivu oznaku s natpisom „redar“.
-Redar je dužan zadržati i odmah predati policiji sudionika mirnog okupljanja i javnog prosvjeda kao i osobu koja se kreće prema mjestu održavanja mirnog okupljanja i javnog prosvjeda,a koja nosi oružje ili predmete pogodne za nanošenje ozljeda.
-Redar ne smije nositi oružje niti predmete pogodne za nanošenje ozljeda niti odoru, odjeću, odnosno obilježja u smislu članka 18. stavka 2. Zakona o javnom okupljanju.
Plaćanje upravne pristojbe?
Prema Zakonu o upravnim pristojbama (Narodne novine br.8/96), uz Prijavu javnog okupljanja potrebno je platiti pristojbu za Opće pristojbe po tarifnom broju 1., koja iznosi 20,00 kuna.
Napomena:
Prilikom prijavljivanja javnog okupljanja športskog karaktera potrebno je primijeniti odredbe koje se odnose na redare, a opisane su u Zakonu o sprečavanju nereda na športskim natjecanjima (NN 117/03, 71/06 i 43/09, 34/11) i u Pravilniku o osposobljavanju osoba koje obavljaju poslove redara na športskim natjecanjima (NN 54/04).
Novi obrazac prijave možete preuzeti OVDJE.