Najveći interes županjski srednjoškolci pokazuju za Sladoranu, a osim korektnog odnosa njihovih mentora, jedan od glavnih razloga je i redovita isplata naknade za njihov rad. U tvornici praksu trenutačno odrađuje 60 učenika i mjesečno dobivaju po 200 kuna. Same Deutz Fahr Žetelice, potvrdio nam je direktor Damir Kobaš, učenicima isplaćuje 40 kuna za dan proveden na praksi.
I dok ostali poslodavci, primjerice, cvjećari, praktikantima isplaćuju uglavnom po stotinu kuna mjesečno, velik je i broj onih koji ih ne žele platiti. Neki čak inzistiraju da se to regulira i ugovorom, što su roditelji zbog nedostatka mogućih lokacija za obavljanje prakse prisiljeni potpisati. Najviše pritužbi odnosi se na ugostiteljske objekte gdje učenici, požalila nam se jedna majka, na praksi ostaju do kasnih večernjih sati, a za svoj rad ne dobiju ni kunu. “Pa nitko ne očekuje neke velike novce, ali nekakav simboličan iznos puno bi im značio i bio dodatna motivacija. Bar da imaju za sedvič i sok”, smatra naša sugovornica. Na području županjske Posavine mnogo je onih koji ne žele učenike na praksi.
“Ranijih godina sam uzimao konobare i kuhare, ali zbog loših iskustava, više ne želim probleme ni s njima ni s njihovim roditeljima, od kojih sam svašta doživio”, priznao nam je ugostitelj u Cvelferiji.
Zbog takvog odnosa hendikepirani su učenici koji se u Drenovcima školuju za zanimanje konobar-kuhar jer na praksu moraju odlaziti u Bošnjake ili Županju. U drenovačkoj školi, ističe Marijan Belužić, napokon je sagrađena i uređena profesionalna kuhinja koja čeka tehnički pregled. Međutim, njenim stavljanjem u funkciju problem budućih kuhara neće biti riješen, jer će ona služiti za vježbu i potrebe u sklopu nastave. A učenici će i dalje biti obvezni praktični rad obavljati u restoranima.
JANJIĆ: PRAKTIKANTI SMIJU RADITI DO 20 SATI I TREBAJU PRIMITI PLAĆU Državni tajnik u Ministarstvu obrazovanja, prof. Želimir Janjić, pojašnjava da, sukladno Zakonu o strukovnom obrazovanju, praktikanti za svoj rad trebaju biti nagrađeni i na praksi smiju ostajati najkasnije do 20 sati. Definirana je i visina plaće koja za učenike prvog razreda iznosi 10, drugog 20, a trećeg razreda 25 posto prosječne neto plaće u Hrvatskoj u prethodnoj godini. To se, pojašnjava, prof. Janjić, odnosi samo na dane provedene praksi, no unatoč zakonskim odredbama, državni tajnik ističe i etički kodeks koji poslodavci ne bi trebali zanemariti.
Marija LEŠIĆ OMEROVIĆ