Općina Drenovci (Vukovarsko-srijemska županija) je 2000. godine otvorila odlagalište otpada na poljoprivrednoj parceli u području atara Cerje. Ondje se otada odvozi smeće iz pet sela Općine. Iskopana je i jama za fekalije u kojoj je lokalno stanovništvo odlagalo iste. Kako na prostoru Općine Drenovci ne postoji kanalizacija, domaćinstva su prisiljena imati septičke jame koje je potrebno i prazniti. Ovo riješenje trebalo je biti samo privremeno – s rokom od pet godina.
S obzirom na to da je količina smeća i fekalija velika, smeće se spaljivalo, a jama s fekalijama ubrzo se napunila. Jama se nalazi tik uz odvodni kanal koji dijeli odlagalište otpada od obrađivanog poljoprivrednog državnog zemljišta. Fekalije su se prelijevale u taj kanal. Zakupac zemljišta uz odlagalište dugi niz godina Z. B. (54), već je nekoliko puta pokušao alarmirati lokalne vlasti, kako bi se na što bolji način rješio ovaj problem, ali unatoč tome što zakup zemljišta i komunalnu naknadu uredno plaća, do sada nije naišao na razumijevanje. Uz spomenutu parcelu, nalazi se privatno zemljište sa vikendicom, voćnjakom, vrtom i usjevima.
Odlagalište otpada okruženo je i drugim obradivim površinama u privatnom ili državnom vlasništvu. Smeće se ondje godinama spaljuje. Sporo izgaranje smeća i dim koji se širi ovisno o smjeru vjetra često odlazi do Drenovaca, koji su od odlagališta udaljeni tek 2-3 kilometra. Situacija na oranicama oko smeća neizdrživa je, dim i smrad svakodnevno onemogućuju boravak na tom prostoru uopće. Odlagalište je ograđeno samo dotrajalom ogradom. Stanovništvo Općine nerijetko je, ilegalno, na odlagalištu dovozilo i strvine uginulih domaćih životinja. Smrad koji dolazi od trulih leševa životinja, zapaljenog smeća i fekalija je u potpunosti nesnosan, a ne smijemo zaboraviti ni brojne mogućnosti zaraze raznim bolestima koje se šire sa trulih životinjskih i otpadnih ostataka i šire se raznošenjem na gumama vozila koja na otpad dolaze i bez ikakve se dezinfekcije vraćaju natrag u selo.
Općina Drenovci zabranila je od početka 10. mjeseca ove godine odlaganje otpada, te se službeno smeće tamo više ne odlaže. Problem nastaje u tome što lokalno stanovništvo i dalje dovozi sve vrste smeća i odlaže ga čak i izvan dvorišta (vidljivo na slikama), tik uz seoski put, a istresaju i fekalije po samome putu (također vidljivo na slikama). Mulj koji je nastao od fekalija onemogućava prolazak poljoprivrednih strojeva i bilo kojih vozila tim putem.
Za odvoz smeća u Općini zaduženo je trgovačko društvo Drenovci d.o.o., za komunalne djelatnosti, čiji je osnivač upravo Općina Drenovci. Društvo je početkom godine 2016. brojalo 16 zaposlenika te jednu osobu na stručnom osposobljavanju.
Prema uputama za postupanje otpadom, koje je izdalo Ministarstvo okoliša i zaštite prirode (poveznica na dokument), strogo je zabranjeno:
- nekontrolirano spaljivanje otpada (koje se i dalje odvija na prostoru odlagališta otpada),
- zakapanje bilo koje vrste otpada u zemlju na privatnoj ili javnoj površini,
- te bacanje bilo koje vrste otpada u okoliš.
Na prostoru oko odlagališta otpada u Drenovcima se dakle krše sve te upute. Ukoliko se krše, dužnost ih je i prijaviti nadležnom komunalnom društvu, kako u uputi i piše.
Z. B. (54) u nekoliko navrata pokušao je žaliti se komunalnom društvu u Drenovcima, Općini Drenovci, policiji, a čak i Ministarstvu okoliša i zaštite prirode, no nikakve se promjene nisu dogodile. Borba s vjetrenjačama bezuspješna je zbog toga što svi peru ruke od ovoga, služeno zatvorenog, ali i nesaniranog odlagališta, opravdavajući se, svi po redu, kako ovo odlagalište nije u njihovoj nadležnosti.
Odlagalište je na rubu ekološke katastrofe zbog zagađenja svih vrsta, nebrige i nezainteresiranosti lokalnih vlasti da se ovaj problem riješi. Hrpe smeća koje su ranije dovezene, obrasle su korovom pa čak i drvećem. Neprohodan seoski put onemogućava pristup zemljištima do kojih vodi, a u vrijeme jesenskih poljoprivrednih radova takvo što nedopustivo je.
Još jedan alarmantan podatak jeste količina smeća koja se nalazi na tome odlagalištu. Općina Drenovci, prema popisu stanovništva iz 2011. godine, brojala je ukupno 5174 stanovnika raspoređenih u pet sela (poveznica), ako uzmemo u obzir da je ukupna količina otpada po stanovniku u Hrvatskoj 791 kg godišnje (poveznica), tada dolazimo do brojke od 4 092 634 kg otpada godišnje koji je, prema ovom izračunu, završio na ovome odlagalištu otpada u Drenovcima. Kroz 15-ak godina koliko postoji ovo odlagalište, to je nešto više od 61 400 000 kg smeća.
Nikolina Barišić