Starije osobe često su izložene povredama dostojanstva i prijevarama, a veliki broj njih istjeran je iz svojih domova na ulicu. S ciljem pružanja podrške starijima i sprječavanja zlouporabe ugovora o dosmrtnom/doživotnom uzdržavanju Udruga za podršku žrtvama i svjedocima Vukovar provodi novi projekt “4P – Pravo i Prevencija – Prevencija i Podrška za starije i nemoćne”, financiran sredstvima Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku RH. Cilj projekta je povećati stopu pravne educiranosti osoba starije životne dobi o ugovorima o dosmrtnom i doživotnom uzdržavanju, smanjiti mogućnost njihove zlouporabe te ih osvijestiti za problem nasilja nad starijima i mogućnostima izvaninstitucionalne skrbi.
Nakon Vukovara, u Gradskoj vijećnici u Županji održana je druga od ukupno šest radionica koje će Udruga provoditi na području Vukovarsko-srijemske županije. Slijede Vinkovci, Vrbanja, Otok i Stari Jankovci. Radionice su primarno namijenjene osobama starije životne dobi koje su u brojnim situacijama postale žrtve prijevare. Stoga im je, smatraju u Udruzi, bitno prije negoli išta potpišu pojasniti razlike između ugovora, mogućnosti raskida, i educirati ih kako da ne dođu u tu situaciju te u slučaju spora položaj stranke u postupku pred sudom.
– Imam jako neugodnih iskustava po pitanju ugovora o dosmrtnom i doživotnom uzdržavanju, kada nastanu problemi. Sve je dobro kada se ljudi slažu i kada su obitelji u dobrim odnosima. Problemi nastaju onoga trenutak kada dođe do poremećenih odnosa, kada ugovore treba razvrgnuti i kada sve završava na sudu, gdje je oko toga jako neujednačena praksa, te je ugovor teško razvrgnuti. Teško je naći neku sredinu kako bi pravda i pravo bili makar ujednačeni. Stoga treba biti jako oprezan kod sastavljanja takvih ugovora i predvidjeti mnoge situacije, koje život može donijeti – upozorila je Jelica Balog, odvjetnica iz Vukovara.
Naime, zabilježene su situacije u kojima jedan davatelj sklapa ugovore o dosmrtnom uzdržavanju, čak i s više desetaka primatelja uzdržavanja. To bi, smatraju u Udruzi, svakako trebao biti razlog za detaljniju provjeru i nadzor, o čemu su izvijestili i ured Pučke pravobraniteljice, RH kao i pojedine ravnatelje centara za socijalnu skrb.
– Smatramo da bi se takva situacija zasigurno izbjegla uvođenjem registra davatelja dosmrtnog uzdržavanja, ali i ograničavanjem broja ugovora koji jedan davatelj može sklopiti. Kako u Vukovarsko-srijemskoj županiji nema mnogo ovlaštenih pružatelja pravne pomoći, nema konzistentnosti u besplatnom pravnom savjetovanju, odlučili smo prihvatiti izazov i jednu vrstu nadogradnje na način da se prijavimo na natječaj kako bi kroz implementaciju projekta “4P – Pravo i Prevencija – Prevencija i Podrška za starije i nemoćne” krenuli s konkretnim rješavanjem jednog pravnog problema kojeg je kao prioritet prepoznala i Vlada RH, ističu u ovoj udruzi. Aktivnosti su prije svega usmjerene na informiranje i educiranje o sklapanju ugovora, a samim tim i na smanjenje stope siromaštva izazvanog posljedicama loših pravnih odnosa između davatelja i primatelja uzdržavanja. A to se može postići omogućavanjem pravne pomoći starijima i nemoćnima te socijalno isključenima u ruralnim krajevima Vukovarsko-srijemske županije.
M.Lešić Omerović
Izvor:glas-slavonije.hr