– Dječak je rođen sa 4200 grama, porođaj je prošao dobro. Rodio se 30. srpnja, malo poslije 10 sati, a drugo jutro oko 5 sati Maji su rekli da se dogodila mala nezgoda u kojoj je opečen i da su ga hitno u inkubatoru odvezli u Osijek. Prije toga Maja je oko 3 sata čula da mali teško diše, hropće, pa je pozvala sestre, a one su ga odnijele iz sobe – kaže B. Parać i dodaje kako je tri dana pokušavao razgovarati s nekim u vukovarskoj bolnici, slali su ga od jednog do drugog liječnika i nitko mi nije znao tko je te noći bio dežuran. Uvjeravali su ga kako je vrela voda istekla iz termofora jer je, navodno, čep popustio.
Odjeća natopljena
– Ne ide mi to u glavu. Ako je dobro zatvoren, čep se ne može više sam od sebe odšarafiti. Može se samo dogoditi da čep nije pravilno stavljen, a to je greška i propust medicinskog osoblja. Odjeća malenog bila je potpuno natopljena vodom pa me čudi da nitko od osoblja nije čuo da plače, to ga je sigurno boljelo. U Osijeku nas uvjeravaju da će biti sve u redu, ali ja znam da će posljedice ostati na nama roditeljima, a i maleni će sigurno na mjestu opekotine imati ožiljke – ogorčen je Parać, nezaposleni elektrotehničar koji živi u županjskom naselju Šećerana. Kaže, Maja i on nisu u braku, ali su odlučili vjenčati se nakon rođenja njihova prvog djeteta.
Cijelu trudnoću pratili su liječnici iz vinkovačke Opće bolnice, ali je Maja odlučila roditi u Vukovaru, čula je kako je njihovo rodilište tek obnovljeno i moderno opremljeno. Mislila je da će svom sinu omogućiti najbolje uvjete.
– To nam je prvo dijete, možete misliti s koliko strepnje smo ga očekivali, a što nam se dogodilo. Ima opekline drugog i trećeg stupnja, u osječkoj su bolnici sve slikali, no mi fotografije još nismo vidjeli. Sada je već trebao biti kod kuće, a posjećujemo ga u bolnici. Najteže su opekline na guzi i lijevoj nožici. Ne znam što bih rekao na ovaj nemar i nestručnost. Zgrozio sam se kad sam čuo što se dogodilo, nedopustivo je da se još i danas na dječjim odjelima koriste termofori za zagrijavanje – kaže zabrinuti otac.
Dugi oporavak
Osječki liječnici roditeljima su rekli da će oporavak trajati i do mjesec dana, ali oni su spremni na svaku žrtvu, samo da malome bude bolje i da zdrav dođe kući. Razmišljaju i tužiti vukovarsku bolnicu.
– Još smo u šoku, ali kada se i mi i dijete oporavimo, tužit ćemo bolnicu. Ako ni zbog čega drugog, ono barem zbog toga da se nešto slično nikada više ne dogodi ni jednom djetetu i roditeljima – kaže Božo Parać.
Kako doznajemo od zamjenika ravnatelja KBC-a Osijek dr. Vladimira Borzana, dijete koje je zadobilo opekline 2. i 3. stupnja izvan je životne opasnosti. Više nije u inkubatoru i stanje mu ide na bolje, no i dalje ostaje na Odjelu intenzivnog liječenja Klinike za pedijatriju.
To nam se više neće dogoditi
Ravnateljica vukovarske Opće bolnice, i sama pedijatrica, dr. Vesna Bosanac kaže kako duboko žali što se dogodilo dječaku rođenom na njihovu odjelu i dodaje da se do sada ništa slično nije dogodilo.
– Majka i dijete su bili pod pojačanim nadzorom zbog pojave perinatalne infekcije. Sestre su zamijetile da novorođenče gubi toplinu pa su mu pod nožice, kako se to inače radi u takvim slučajevima, stavili termofor s toplom vodom. No čep je popustio i počela je istjecati voda. Dežurna sestra to je brzo primijetila i pozvala dežurnu liječnicu. Maleni je prebačen u Osijek i nadam se da neće biti posljedica. Žao mi je zbog svega što se dogodilo, ali nezgode se svakome događaju. Vjerujem da se takva nezgoda u našoj bolnici više neće dogoditi – ističe dr. Vesna Bosanac
večernji list