Vukovarsko-srijemsku županiju predstavljao je 21-godišnji Kristijan Blakšić, tehničar mehatronike iz Šiškovaca sa svojim izumom – Istraživačka modularna kolica upravljana preko WLAN tehnologije.
– Izum je specifičan jer ima visoku razinu autonomije u odlučivanju u raznim situacijama. Koristi programibilne računalne module koji su kombinirani s različitim senzorima, osjetilima i manipulatorima, a automatsko navođenje preko GPS i WLAN tehnologije dodatna je prednost. Upravljanje nije daljinski ograničeno i može mu se pristupiti s bilo koje točke na planetu. Također, koristi obnovljivu energiju koju sam regenerira iz okoline. Izum je namijenjen za istraživačke svrhe i za djelovanje u radnoj okolini gdje čovjek sam ne smije pristupiti iz sigurnosnih razloga – pojasnio je mladi inovator.
Ocjenjivački sud sastavljen od inženjera, magistara i doktora znanosti, njegov je izum u vrlo jakoj konkurenciji nagradio zlatnom plaketom i priznanjem.
Mladi Kristijan Blakšić svoju je darovitost pokazao već u 3. razredu osnovne škole, čim je prvi put došao u kontakt s magnetima, strujom i strujnim krugovima. Znanje i interes za inovativnost unaprijedio je u Tehničkoj školi “Ruđer Bošković” u Vinkovcima, upisao je i Fakultet biomehatronike, ali je studentski status morao zamrznuti zbog financijskih razloga. Njegovo bogato informatičko znanje koje povremeno uspijeva unovčiti, nije dostatno za daljnje školovanje. Roditelji su mu nezaposleni i žive uglavnom od onoga što otac uspije zaraditi tijekom sezone berbe šparoga u Njemačkoj.
– Zahvaljujemo Općini Cerna koja je financijski pomogla rad naše udruge. Sada smo angažirani na pripremi plana i programa rada za 2012. godinu, te pronalaženju sponzora koji bi nam mogli pomoći oko nastupa na izložbama. One nam povećavaju šansu za izlazak na tržište, jer redovito okupljaju velik broj tvrtki, agenata i agencija koji zastupaju proizvođače pa vjerujemo da će, osim ohrabrujućeg tapšanja po ramenu, uskoro stići i neka konkretna ponuda – rekao nam je Kristijan Blakšić.
Uspješna ceranska udruga inovatora
Udruga KIKY-INOVA osnovana je početkom ove godine i okuplja desetak mladih darovitih inovatora koji uglavnom sami financiraju svoj rad. Do sada je sudjelovala na samo dvije izložbe i postigla izvrsne rezultate. Na državnom natjecanju u Karlovcu Cerancima je pripala srebrna medalja i najveće priznanje Udruge inovatora Hrvatske koje se može dobiti za pojedini izum – Diploma za visoku razinu inovativnosti izuma, a sada je stigla i zlatna plaketa s priznanjem.
Marija LEŠIĆ OMEROVIĆ