Bogatim glazbeno-scenskim programom u prepunoj dvorani Mladost u Županji otvoreno je 57. Šokačko sijelo koje se do 13. veljače održava pod sloganom „Oj, dorati, moje zlato suvo“ i posvećeno je šokačkoj tradiciji uzgoja konja. Stihovima poznate pjesme „Faljen Isus, Šokci i Šokice“ manifestaciju je otvorenom proglasio vukovarsko-srijemski župan Damir Dekanić. Posjetiteljima je dobrodošlicu zaželio gradonačelnik Damir Juzbašić, pozvavši sve ljude dobre volje da sljedećih dana dođu u Županju i uživaju u pravom spektaklu koji su pripremili, u druženju, pjesmi, veselju i zajedništvu… Ustvrdio je da je ovih dana Županja zablistala, a zablistat će i više jer sljedeći je vikend, naglasio je, kulminacija Sijela, a ono u ljudima budi poseban osjećaj i treba ga doživjeti..
KONJARSKE VATRE OŽIVJELE DAŠAK PROŠLOSTI
Prikazom nekadašnjeg šokačkog načina života na originalno uređenoj pozornici dvorane Mladost uprizoren je slogan ovogodišnje manifestacije, a scenarij i režiju potpisuje Katarina Berać Vuić. Oživljen je dašak prošlosti i stari običaj konjarskih vatri kada su Šokci s konjima bili na ispaši i uz vatru se družili, grijali, pripovijedali, ljeti tjerali komarce, pekli slaninu… Opisuju ih i poznati književnik Ivan Kozarac i zavičajni pisac iz Županje Ilija Lešić – Bartolov i na temelju njihovih zapisa građena je osnovna scena. U programu su nastupila lokalna kulturna umjetnička društva, pjevačke skupine i glumci amateri, uz neizostavne zvuke tamburice koja je razgalila mnoga srca. Županja je iznova potvrdila da je grad široke slavonske duše, grad ponosnih ljudi koji znaju čuvati svoje običaje i sjećanje na dugu i slavnu prošlost.
RASKOŠ I BOGATSTVO NARODNOG RUHA
U drugom dijelu svečanosti otvorenja priređen je izbor najljepše djevojke u narodnoj nošnji. Laskavu titulu „Šokački cvit 2024.“ ponijela je Antonija-Tonka Oršolić iz Županje, u prekrasnoj baranjskoj nošnji. Prva pratilja je Josipa Jagodanović iz Bartolovaca, a druga pratilja Ana Bićanić iz Slatine. Natjecalo se 12 djevojaka, četiri iz Županje i osam iz raznih dijelova Slavonije. Brižno čuvane i uštirkane nošnje i prigode u kojima se nose na originalan su način predstavile publici i Prosudbenom povjerenstvu. A svi su uživali u njihovom bogatstvu i raskoši, u rapsodiji boja narodnoga ruha, u prikazanoj ljepoti i mladosti. Stručno Prosudbeno povjerenstvo nije imalo nimalo lak zadatak izabrati najljepšu. „Šokački cvit 2024.“ i dvije pratilje nagrađene su dukatima, prekrasnim buketima cvjećarnice Florist-Flora Županja i prigodnim darovima.
ORIGINALNA DOBRODOŠLICA
Povod odabira slogana ovogodišnjeg Sijela je upis tradicije uzgoja lipicanaca na UNESCO-ov Reprezentativan popis nematerijalne kulturne baštine čovječanstva krajem 2022. godine i 30. obljetnica osnutka Konjogojske udruge ‘Stari Graničar’ u Županji. Županjci će ove godine obilježiti i 100. obljetnicu rođenja pučkog pjesnika Đuke Galovića, rođenog u Županji, koji je značajan dio svojih pjesama posvetio konjima i njihovoj ulozi u narodnoj kulturi, a autor je i stiha “Oj, dorati, moje zlato suvo”. Pjesništvo čika Đuke Galovića na svečanosti je otvorenja recitacijom njegove pjesme predstavio dugogodišnji županjski konjogojac Vinko Filipović.
Posjetitelje i goste koji su stigli na svečanost otvorenja 57. Šokačkog sijela pred dvoranom Mladost na originalan su način dočekali članovi Udruge stanara šokačkih stanova Đeram Županja i Konjogojske udruge Stari graničar Županja, uz prikaz starih šokačkih običaja u duhu ovogodišnjeg slogana manifestacije.
Marija LEŠIĆ OMEROVIĆ
Izvor: glas-slavonije.hr