Nazočne je pozdravio Hrvoje Lucić, načelnik općine, a Alen Džomba, predsjednik Općinskog vijeća, između ostaloga, rekao je: – Danas je Gunja u snažnoj ekspanziji obnove poslije poplave. Općina je poznata po brojnim pripadnicima nacionalnih manjina koji žive i dijele istu sudbinu. Prema popisu 2011. godine, ovdje je 1300 stanovnika manje od ranijeg popisa.
– Čestitam vam Dan općine i čestitam na onome što je učinjeno u proteklih godinu dana. Zahvalan sam svima koji su dali potporu i pomoć. Objekti će se završiti, štete su velike, no učinjeno je ono što se moglo. Smatram da se gospodarski dio mora popraviti. Potpora Vlade i ministarstava mora biti još snažnija jer je ovo nerazvijeni dio, a takav bi bio i da se poplava nije dogodila. Za ovaj kraj trebali bi postojati posebni programi jer se mnogo ljudi iselilo iz tri stradale općine – kazao je župan Božo Galić.
Svečanoj sjednici nazočili su i načelnici općina Boris Vukelić (Plitvička jezera), Josip Krnić (Babina Greda), Jakša Šestić (Drenovci), Ivica Klem (Nijemci), te Ivan Živić, gunjanski župnik, Stipica Mišura, ravnatelj gunjanske osnovne škole, Mirjana Šota iz Hrvatskih voda Vinkovci, Redžep Salkić, predsjednik Bošnjačke nacionalne manjine, vijećnici iz općina Gunja i Babina Greda te drugi gosti.
Gunja je bila općina i prije 123 godine
Povijesni podaci iz ljetopisa Gunje kazuju da je 28. ožujka 1892. izabrano 12 vijećnika i četvero zamjenika za novoustrojenu općinu koja je počela uredovati 1. srpnja 1892. Časni i vrijedni Luka Šokčević i Šimo Bogutovac bili su kod cara u Beču i dobili pravo za osnivanje općine. Od toga su dana prošle 123 godine.
Stjepan Bogutovac/glas-slavonije.hr