LOKALNA SAMOUPRAVA ŽELI VEĆE KORISTI OD ŠUMA
Jedinice lokalne samouprave na čijem se katastarskom području nalaze šume, jedan od najvažnijih prirodnih resursa u državi, smatraju da bi od njih lokalne sredine ipak trebale imati puno veće koristi.
Traže realne okvire
Toga je mišljenja i Jakša Šestić, načelnik općine Drenovci na istoku županjske Posavine, okruženom bogatim spačvanskim šumama, koji upozorava da bi se u općinsku blagajnu na ime šumskog doprinosa trebali slijevati puno veći prihodi.
– Šumski doprinos je vrlo nizak i apsurdna je situacija da mi na 10,5 tisuća hektara šuma godišnje dobijemo oko milijun kuna. A na 2,5 tisuće hektara poljoprivrednog zemljišta dobijemo dva milijuna kuna od zakupa. I upravo taj odnos pokazuje koliko je šumski doprinos podcijenjen i koliko Slavonija i naše općine na tome gube. Zato tražimo njegovo povećanje i dovođenje u realne okvire jer je u prihodima Hrvatskih šuma lokalna samouprava podcijenjena – kaže Šestić. Prema njegovoj računici, Općina Drenovci trebala bi od šumskog doprinosa ubirati četiri do pet milijuna kuna godišnje.
O tome je razgovarao i s vukovarsko-srijemskim županom Božom Galićem koji podupire nastojanja općinski čelnika Drenovaca i zahtjeve za povećanjem doprinosa smatra opravdanim. Naime, u proceduri je Prijedlog novog Zakona o šumama, što je, istaknuto je, prilika da se pokuša korigirati članak 65. postojećeg zakona i povisi postotak za plaćanje šumskog doprinosa za jedinice lokalne samouprave. Naime, članak propisuje da pravne osobe koje obavljaju prodaju proizvoda iskorištavanja šuma (drvni sortimenti) plaćaju šumski doprinos u visini 3,5 posto od prodajne cijene proizvoda na panju, a u brdsko-planinskim područjima i područjima od posebne državne skrbi pet posto od prodajne cijene proizvoda na panju.
Sve ode u metropolu
Sredstva šumskoga doprinosa uplaćuju se na poseban račun jedinice lokalne samouprave područja na kojemu je obavljena sječa šume i koriste se isključivo za financiranje izgradnje komunalne infrastrukture. Radi namjenskog korištenja i kontrole utroška sredstava, JLS dužne su donijeti Program utroška tih sredstava.
Iz Direkcije HŠ-a dostavili su nam podatak da su u 2016. godini na ime šumskog doprinosa jedinicama lokalne samouprave u RH ukupno uplatile 52 milijuna kuna. Godinu ranije uplaćeno je 50,3 milijuna kuna, a u 2014. godini 52,4 milijuna kuna. Navode i podatak da je Općini Drenovci lani uplaćeno 1.235.322,58 kuna, a susjednoj Općini Vrbanja 1.113.609,97 kuna. U odgovoru na naš upit o tome može li lokalna samouprava uskoro očekivati veća sredstva od šumskog doprinosa napominju da je Prijedlog novog Zakona o šumama upravo u proceduri i da je za mogućnosti ugradbe pojedinih rješenja u novi zakon potrebno obratiti se zakonodavnim tijelima.
Načelnik Šestić je sa županom Galićem razgovarao i o problematici osiguranja potrebne šumske sirovine za lokalne poduzetnike i ogrjeva za lokalno stanovništvo. Poručeno je da je neprihvatljivo da se samo 35 posto sirovina od sječe šuma ondje prerađuje i ostaje na tom području, a ostalih 65 posto odlazi u bogati Zagreb i dalje. I lokalni drvoprerađivači već godinama vape za sirovinom čiji je nedostatak za njih već kronični problem, što smatraju poražavajućim. Napominju da žive u srcu bogatih spačvanskih šuma, na području koje obiluje najkvalitetnijim hrastom lužnjakom na svijetu, ali oni ga ne mogu kupiti jer se trupci odvoze prema hrvatskoj metropoli.
U Ministarstvu ne očekuju povećanje šumskog doprinosa
Iz Ministarstva poljoprivrede na naš upit odgovorili su da će tekst Nacrta prijedloga Zakona o šumama uskoro biti upućen Vladi na usvajanje koja će ga potom uputiti u saborsku proceduru. On je, napominju, već prošao proceduru savjetovanja s javnošću. Ističu da se Prijedlog Zakona i sve njegove odredbe na jednak način odnose na sve jedinice lokalne i regionalne samouprave te se temelje na načelima zakonitosti i ravnopravnosti što isključuje povlaštene ili diskriminirajuće položaje. “Novi Nacrt prijedloga Zakona o šumama, kroz načelo održivog gospodarenja, strateški omogućuje doprinos šuma čovjeku i zajednici, tako da se to načelo ostvaruje kroz učinkovito korištenje resursa, pri čemu se optimizira doprinos šuma, sektora šumarstva i sa šumom povezanih sektora ruralnom razvitku, rastu i otvaranju radnih mjesta, i na tome je naglasak ovog Nacrta prijedloga Zakona. Ne očekujemo da će u konačnoj verziji Prijedloga Zakona doći do značajnijih izmjena odredbi koje se odnose na udio financiranja”, poručuju iz Ministarstva poljoprivrede.
Izvor:glas-slavonije.hr
Marija Lešić-Omerović
2 Comments
marco75
Tko to spominje lupanje šakom o stol? Ni predsjednica se ne usudi a kamoli tamo neki Galići, Šestići i drugi kobajage nositelji vlasti u jadnoj VSŽ. Oni su tu da slušaju naređenja i da ih bezpogovorno provode.
Slobodan Obradović
Državna revizija „čestitala“ ponavljačima Šestiću i Galiću. Državni ured za reviziju je 19. prosinca 2017. dostavio Hrvatskom saboru izvješća o obavljenoj financijskoj reviziji za općinu Drenovci i Vukovarsko-srijemsku županiju.
Najbolja mi zadnja rečenica u izvješćima koja počinje: PONOVLJENA nepravilnost ….
„Ponovljena nepravilnost, koja se odnosi na usklađenost podataka o pojedinim potraživanjima u
analitičkoj evidenciji i glavnoj knjizi te nepravilnosti utvrđene revizijom za 2016., koje se odnose na računovodstveno poslovanje i naplatu potraživanja, utjecale su na izražavanje uvjetnog mišljenja.“
http://www.revizija.hr/datastore/filestore/147/DRENOVCI.pdf
„Ponovljene nepravilnosti, koje se odnose na isplatu mase sredstava za plaće u iznosu većem od
dozvoljenog i otpremnine, utjecale su na izražavanje uvjetnog mišljenja.“
http://www.revizija.hr/datastore/filestore/125/VUKOVARSKO_SRIJEMSKA.pdf